Uchodźcy

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików 23 września w wielu miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i naszych braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami.

Spotkajmy się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku i Łodzi. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl, a w Szczecinie – bp Marian Błażej Kruszyłowicz. W Kielcach liturgia będzie miała miejsce w kościele akademickim św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. W Ełku nabożeństwu w katedrze będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, a we Wrocławiu w kościele oo. paulinów – bp Andrzej Siemieniewski. Łódź zaprasza do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. W Opolu Mszę św. w intencji uchodźców odprawi w katedrze bp Rudolf Pierskała. W Gdańsku modlitwie na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy będzie przewodniczył ks. Krzysztof Niedałtowski.

Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że – jak powiedział bp Krzysztof Zadarko – „dziś Chrystus ma twarz uchodźcy”. Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom. Scenariusz warszawskiego nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

WIĘCEJ INFORMACJI:

KRAKÓW
bazylika Świętej Trójcy
ul. Stolarska 12
Błażej Strzelczyk, strzelczyk@tygodnik.com.pl
Piotr Żyłka, pz@deon.pl

————————————–
Szanowni Państwo,
z wielką radością informujemy, że podczas wczorajszego nabożeństwa w Krakowie udało się uzbierać aż
12.644 zł i 58 gr
i 600 koron czeskich, 70,02 euro oraz 50 forintów. J
Zebrana kwota zostanie przekazana do Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie.
Dziękujemy za hojność i prosimy o przekazanie informacji dalej.

Monika Gałka
Miesięcznik ZNAK