Przekaz wiary. Jak to zrobić w rodzinie i parafii?

Zapraszamy na rekolekcje dla  kapłanów, liderów wspólnot, zespołów parafialnych, ruchów i koordynatorów lokalnych. Szczególnie zapraszamy księży wraz z zespołami ewangelizacyjnymi (działającymi w parafiach lub wspólnotach / środowiskach wiary. Chcemy popatrzeć na wyzwania współczesnego duszpasterstwa rodzin, głównie pod kątem wrażliwości na młode pokolenie.
Zapraszamy 

Czytaj dalej Przekaz wiary. Jak to zrobić w rodzinie i parafii?

Skuteczna Ewangelizacja – Nadzieja dla Kościoła czy Kościół Nadziei?

Spotykamy się w gronie liderów i osób odpowiedzialnych, które realizują Wielki Nakaz Misyjny – czyli Skuteczną Ewangelizację. Skupimy się na połączeniu sił, wzajemnym wsparciu, wymianie, wspólnej modlitwie i słuchaniu tego, co Bóg mówi do Kościoła krakowskiego.

Konferencja ks. dr Wojciech Mleczko
Homilia ks. bp Robert Chrząszcz
Podziękowania i zakończenie Eucharystii
Czytaj dalej Skuteczna Ewangelizacja – Nadzieja dla Kościoła czy Kościół Nadziei?

JESTEM! 2023

Wspaniała wiadomość dla wszystkich mieszkańców, turystów oraz członków wspólnot Archidiecezji Krakowskiej. W Wigilię Bożego Ciała, 7 czerwca 2023, na Krakowskim Rynku odbędzie się uwielbienie prowadzone przez Marcina Zielińskiego – lidera wspólnoty „Głos Pana” i świeckiego ewangelizatora oraz Michała Króla wraz z zespołem muzycznym. Podczas wieczoru będą się oni dzielić swoim świadectwem, opowiadając zgromadzonym na płycie Rynku w jaki sposób doświadczać bliskości Jezusa w dzisiejszych czasach. 

Uwielbienie rozpocznie się o godzinie 19:00 i zakończy procesją światła o 22:30. Uwielbienie, śpiew, modlitwa, świadectwa, konferencja prowadzona przez Marcina Zielińskiego, błogosławieństwo miasta, słowo Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz uroczyste wniesienie Słowa Bożego … przeplatać się będą przez cały środowy wieczór. 

Wydarzenie „Jestem!” wpisało się na stałe w tradycję wieczorów uwielbienia, które organizowane są w wielu miastach, aby podkreślić znaczenie Bożego Ciała. Tego typu inicjatywy od wielu lat funkcjonują m. in. w Rzeszowie, Warszawie, Opolu, Lublinie, czy Nowym Sączu.

?

Organizatorem wydarzenia jest nasz zespół Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy Was, wasze grupy, wspólnoty, organizacje na ten cudowny czas z Jezusem Chrystusem i Słowem Bożym. Prosimy o udostępnienie tej informacji w waszych środowiskach, wśród znajomych, przyjaciół …

Zapraszamy …

W imieniu Zespołu Sekretariatu

Dariusz Wojdan

„Obudź swoją parafię” – zaproszenie na rekolekcje w Zembrzycach 13-15.04.2023

W imieniu Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej z radością przesyłamy Wam zaproszenie na rekolekcje warsztatowe pt: „Obudź swoją parafię – nawrócenie duszpasterskie w służbie ewangelizacji„, które odbędą się w Zembrzycach w dniach 13-15.04.2023.

Czytaj dalej „Obudź swoją parafię” – zaproszenie na rekolekcje w Zembrzycach 13-15.04.2023

„Skuteczna ewangelizacja” – spotkanie odpowiedzialnych za wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie Archidiecezji Krakowskiej.

Jezus wyraźnie wskazał drogę rozwoju i wzrostu Kościoła. Idąc za Jego Słowem spotkamy się w gronie liderów, którzy na co dzień animują wspólnoty Kościoła Archidiecezji Krakowskiej. Ufając Słowom Jezusa chcemy widzieć jak „świat Go poznaje” dzięki temu, że wspólnoty Kościoła realizują Wielki Nakaz Misyjny i robią to właśnie tak, jak Jezus zaplanował. Skupimy się na połączeniu sił, komunikacji, wspólnej modlitwie i słuchaniu tego, co Bóg mówi do Kościoła krakowskiego. 

Dlaczego warto przyjść?

 • Poznasz liderów wspólnot i zintegrujesz się w gronie osób oddanych ewangelizacji
 • Zaprezentujesz swoją wspólnotę i jeśli masz  – jej potrzeby
 • Spędzisz czas na modlitwie o wzrost Kościoła i ducha do ewangelizacji
 • Odpoczniesz! (harmonogram zawiera dużo przerw, szczególnie dla miłośników kawy 🙂
Czytaj dalej „Skuteczna ewangelizacja” – spotkanie odpowiedzialnych za wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie Archidiecezji Krakowskiej.

Międzynarodowe czuwanie modlitewne CHARIS

Podczas Pięćdziesiątnicy 2019 papież Franciszek uruchomił nową wyjątkową służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej: CHARIS.Dzisiaj, rok później, jesteśmy w okresie bezprecedensowego globalnego kryzysu z powodu wirusa, który ograniczył znaczną część światowej populacji do swoich domów, który zniszczył gospodarkę wielu krajów, zamknął kościoły, miał okropne konsekwencje dla biednych i najbardziej pozbawionych środków do życia, które uniemożliwiają nam fizyczne spotkanie w celu wspólnej modlitwy.


Ale ten wirus nie przeszkadza nam w modlitwie! Przeciwnie, wywołało wiele inicjatyw modlitewnych, w tym modlitw ekumenicznych, na całym świecie.

Z okazji Pięćdziesiątnicy 2020 CHARIS proponuje kontynuowanie tego ruchu modlitwy, aby prosić Pana o tę nową Pięćdziesiątnicę, to nowe wylanie Ducha Świętego w Kościół i świat, za który modli się nasz Papież.
W tym celu proponujemy chrześcijanom z całego świata wspólnie się modlić:
Bez względu na twój kraj
Bez względu na twój język
Bez względu na strefę czasową
Czymkolwiek jest twój kościół lub wspólnota kościelna

Dołącz do nas na Wigilię Zesłania Ducha Świętego 30 maja o godzinie 22.00 (czasu polskiego (UTC+1), aby wspólnie błagać Ducha Świętego i poprosić o nową Pięćdziesiątnicę na całym świecie.

Polska transmisja
Angielska transmisja
Słowo wstępne
Intronizacja Słowa
Przesłanie Papieża Franciszka
Sekwencja do Ducha Świętego
Afrykańska pieśń na koniec
Forum ruchów, wspólnot i stowarzyszeń

Zapraszamy na Forum Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Archidiecezji Krakowskiej
Celem spotkania jest wzmocnienie wymiaru ewangelizacyjnego wszystkich ruchów Archidiecezji. Chcemy wzmocnić naszą świadomość, że każdy jest wezwany do głoszenia Ewangelii w swoim środowisku.
Spotkanie będzie podzielone na 3 części:
 • umocnienie Słowem (konferencja 1),
 • rozeznanie (konferencja 2: rozeznanie środowiska do którego jesteśmy posłani)
 • posłanie (modlitwa)
Czytaj dalej Forum ruchów, wspólnot i stowarzyszeń

Triduum modlitewne

MODLITEWNE TRIDUUM
przed BOŻYM CIAŁEM

Z upoważnienia Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zapraszam serdecznie do udziału w całodobowym MODLITEWNYM TRIDUUM przed Najświętszym Sakramentem o duchową odnowę Krakowa, jako przygotowanie do UROCZYSTOŚCI BOŻEG0 CIAŁA.

Modlitwa będzie się trwać w koście]e św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niedzieli,16 czerwca (od Mszy o godz. 21.37) do środy, 19 czerwca 2019 r. do godz.15.00.

Czytaj dalej Triduum modlitewne

„Modlitewne Jerycho”

„Modlitewne Jerycho” rozpocznie Drugi Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.  Całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem odbędzie się w dniach od 11 do 17 listopada 2018.
Jesienne „Jerycho” odbędzie się w kościele św. Barbary, u Ojców Jezuitów przy Placu Mariackim. Będziemy modlić się o „miłość, która nie pozostaje głucha na wołanie ubogiego, lecz kocha czynem i prawdą. Za biednych, cierpiących i ubogich Archidiecezji Krakowskiej.” Czytaj dalej „Modlitewne Jerycho”

ŚDU – wolontariat

Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał 

Motto II ŚDU (Ps 34, 7)

W odpowiedzi na inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, Archidiecezja Krakowska organizuje po raz drugi Światowy Dzień Ubogich. Wydarzenia towarzyszące ubiegłorocznemu Świętu Ubogich  cieszyły  się  dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa, wiele osób uzyskało realną pomoc i wiele zaangażowało się na stałe w wolontariat.

Czytaj dalej ŚDU – wolontariat

Forum Wspólnot, Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Krakowskiej

Jeden Duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących.

Serdecznie zapraszamy wszystkie wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia działające w Archidiecezji Krakowskiej na Forum Ruchów Archidiecezji Krakowskiej.

Miejsce: Sala Domu Duszpasterskiego (2 piętro) przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
Data: 20 października 2018
Z uwagi na dużą pulę dostępnych jeszcze miejsc – środowiska mogą zgłaszać uczestnictwo większej ilości osób aż do zamknięcia list.

Czytaj dalej Forum Wspólnot, Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Krakowskiej

„Gaudete et Exsultate” – rekolekcje dla kapłanów i ich świeckich współpracowników

UWAGA!

Rekolekcje planowane na 10-13 października nie odbędą się.
O nowym terminie powiadomimy wkrótce.

„Cieszcie się i radujcie” (Mt 5, 12) mówi Jezus ludziom, którzy są prześladowani lub poniżani ze względu na Jego sprawę. Pan chce o nas wszystkiego, a to co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni. Tymi słowami rozpoczyna swoja Adhortację Apostolską – O powołaniu do Świętości w Świecie Współczesnym, Ojciec Święty Franciszek. Jak mówić dzisiaj o świętości? Jak do niej wychowywać? Jak samemu przeżywać swoje powołanie do świętości? Papież Franciszek w swojej Adhortacji pragnie mówić o powołaniu do  świętości próbując ująć je w aktualnym kontekście, z jego zagrożeniami, wyzwaniami i możliwościami.

Czytaj dalej „Gaudete et Exsultate” – rekolekcje dla kapłanów i ich świeckich współpracowników

Jezus na lodowisku

Hasło tegorocznego spotkania brzmi następująco:
„Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a JA was pokrzepię”.
Wydarzenie będzie mieć miejsce 16 czerwca 2018 roku na Hali Lodowej w Nowym Targu.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się w tym roku O. Adam Czuczel oraz O. Paweł Slubik – Paulini oraz Siostra Zacheusza ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Czytaj dalej Jezus na lodowisku

Modlitewne JERYCHO

Kochani,
z upoważnienia Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zapraszam Was serdecznie do udziału w Jerychu, które poprzedzać będzie wielkie Uwielbienie na Rynku Głównym 30 maja od 19.00-22.00 oraz Uroczystość Bożego  Ciała. Tegoroczne Jerycho będziemy przeżywać modląc się o odnowę duchową rodzin. Czytaj dalej Modlitewne JERYCHO

Nabożeństwo Ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018

Hasło tygodnia: Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj 15,6)

Tydzień Ekumeniczny – Polska Rada Ekumeniczna

PRAWICA TWOJA WSŁAWIŁA SIĘ MOCĄ (Wj 15,6)

Serdecznie zapraszamy do udziału w Tygodniu Ekumenicznym.
Hasło tygodnia: PRAWICA TWOJA WSŁAWIŁA SIĘ MOCĄ (Wj 15,6)
W dniach 18-25 stycznia jak co roku Kościoły i Wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie będą się modlić o jedność, rozważając biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Wyjścia 15, 1-21.
W Krakowie centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia odbędzie się w
NIEDZIELĘ 21 STYCZNIA O GODZ. 15.00 W SANKTUARIUM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, UL. TOTUS TUUS 32. Wezmą w nim udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Krakowie.
W sobotę 20 stycznia o godz. 16.30 na Oficjum o jedność w kościele
św. Barbary przy pl. Mariackim zaprasza Wspólnota Chemin Neuf.
W czwartek 25 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie KIK rozmowę nt. „Co
nam dała Reformacja?” z udziałem ks. prof. Łukasza Kamykowskiego
(ITFED UPJPII) i ks. Romana Prackiego (Kościół Ewangelicko-Augsburski) poprowadzi red. nacz. miesięcznika „Znak” Dominika Kozłowska.
Współorganizatorzy: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i
Dialogu UPJPII, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej,
Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Wspólnota Głos na
Pustyni, Klub Inteligencji Katolickiej w Polsce.
Przed Tygodniem – Dzień Judaizmu
[1]
a po nim – Dzień Islamu.
Serdecznie zapraszam do modlitwy i refleksji.
ks. prof. dr hab. Łukasza Kamykowski
Archidiecezjalny referent ds. ekumenii”
Tydzień Ekumeniczny w Krakowie
Dzień Judaizmu w Krakowie

 

Pożegnanie abpa Grzegorza Rysia

Arcybiskup Grzegorz Ryś opuszcza Kraków aby rozpocząć swoją duszpasterską misję na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy wszystkich na pożegnalną Mszę Świętą arcybiskupa Grzegorza Rysia, która już we wtorek 24 października odbędzie się w Kościele Mariackim  w Krakowie
Godzina 18:30

Będzie to idealna okazja do tego, aby podziękować temu wspaniałemu duchownemu za jego pogodę ducha, życzliwość i dobre słowo, ludzką mądrość oraz wieloletnią pracę na rzecz naszej mariackiej parafii, Krakowa oraz całej Archidiecezji Krakowskiej.

Arcybiskup Grzegorz Ryś oficjalnie przejmie Archidiecezję Łódzką 4 listopada tego roku.

Modlitewne Jerycho

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Papież Franciszek ustanowił dzień 19 listopada Międzynarodowym Dniem Ubogiego. Ten dzień wchodzi na stałe do kalendarza Kościoła Katolickiego. W Krakowie obchody będą miały miejsce w dniach od 12-19 listopada br.

Całe wydarzenie poparte będzie modlitwa „Jerycha”, oraz posługą modlitwy wstawienniczej w „Namiocie Spotkania” na Małym Rynku. „Jerycho” będzie miało miejsce w kościele św. Barbary przy Placu Mariackim.

 • Rozpocznie się 12 listopada br. Mszą św. o godz. 20.00.
 • Zakończymy również Mszą św. 18.11.br. o godz. 20.00

W imieniu Archidiecezji Krakowskiej, organizatora Światowego Dnia Ubogiego, zwracamy się z uprzejmą prośbą  do Wspólnot, Ruchów, Stowarzyszeń, Wspólnot Klasztornych, Parafii, Kleryków Seminariów Duchownych, o włączenie się w modlitwę „Jerycha”.  Będzie to już szósta edycja w Krakowie. Będziemy modlić się za nasze Miasto Kraków. Za wszystkie ludzkie biedy.

Prosimy o zgłaszanie swojego udziału do modlitwy jw., także do posługi modlitwą wstawienniczą w „Namiocie Spotkania”.

Informacje i zapisy: Krystyna Sobczyk,
tel. 509 548 769; e-meil: krysia.szalom@wp.pl

Z miłością
Ks. Mariusz Susek
w imieniu Sekretariatu do spraw Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Światowy Dzień Ubogiego – potrzebne wsparcie…

Wielkimi krokami zbliża się I Światowy Dzień Ubogiego ustanowiony przez Papieża Franciszka.

Orędzie Ojca Świętego na 1 Światowy Dzień Ubogiego

List do Proboszczów i Rektorów

Bieżące sprawy i potrzeby…

12-19 listopada 2017

Papież Franciszek przypomina w Orędziu na I ŚDU słowa św. Jana: „Nie miłujmy słowem, ale czynem” (1 J 3,18). Zgodnie z tą papieską sugestią na 1. ŚDU proponujemy potrzebującym, wolontariuszom, krakowianom, wszystkim diecezjanom i ludziom dobrej woli szereg wydarzeń:

Propozycje ogólne: Czytaj dalej Światowy Dzień Ubogiego – potrzebne wsparcie…

Słowo bp. Grzegorza Rysia na pogrzeb ks. Petera Hockena

Drogi Księże Piotrze,

Nie boję się nazwać Cię “błogosławionym”. Robię to w posłuszeństwie Słowu, które mówi: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9).

Byłeś dla nas TYM Błogosławieństwem – dla nas w Polsce, dla nas wszystkich zaangażowanych w dzieło nowej ewangelizacji. Byłeś – i nadal jesteś – błogosławieństwem – przez Twoją pełną pokoju obecność, przejrzystość nauczania, kierownictwo duchowe, modlitwę, pomocne zaangażowanie i … uśmiech.

Byłeś obecny na wszystkich polach dialogu: pomiędzy Chrześcijanami, pomiędzy Chrześcijanami i Żydami, pomiędzy Ludźmi Boga i współczesnym światem. Przez Twoją osobę i czyny wypełniłeś definicję Kościoła rozeznaną i podaną przez Sobór Watykański II: Ecclesia sit in Christo signum et instrumentum intimae cum Deo unionis totiusque humani generis unitatis (Kościół jest w Chrystusie znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia człowieka z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego).

Dziękujemy Ci tak, jak możemy.
I chcemy powiedzieć: wciąż jesteś nam potrzebny – teraz (kiedy nas opuściłeś) nawet bardziej!

Prosimy, pomagaj nam.
Módl się za nas.
My modlimy się za Ciebie.

 

bp Grzegorz Ryś

Przewodniczący Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej

„Jedno Ciało w jednym Duchu”

Uwielbienie1

Uwielbienie na Rynku: „Jedno Ciało w jednym Duchu” będzie niecodziennym wydarzeniem modlitewno-muzycznym krakowskiego Kościoła, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta i okolic.

W wigilię Bożego Ciała 14 czerwca br. o godz. 19:00 scena pod Bazyliką Mariacką zgromadzi profesjonalnych muzyków: zespoły, chór i solistów, obok których wystąpią także tancerze tworzący wspólnie z nimi niezwykłe widowisko.

W modlitwie za nasze miasto i Kościół poprowadzą nas wspólnoty Odnowy Charyzmatycznej przeżywające swój Złoty Jubileusz.

Spotkaniu przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Zapraszamy Cię do wspólnoty, modlitwy i śpiewu!!!!

 

Nauczanie – bp Grzegorz Ryś

Czytaj dalej „Jedno Ciało w jednym Duchu”

Zaproszenie na JERYCHO

Jerycho-VI-2017

Kraków, 4 maja 2017 r.

Serdecznie zapraszam:
Parafie, Seminaria Duchowne, Zgromadzenia Zakonne,
Wspólnoty, Ruchy, Stowarzyszenia Kościelne,
na „JERYCHO 2017” – nieustającą modlitwę przez sześć dni i sześć nocy
– przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Chcemy się modlić o odnowienie i pomnożenie darów Ducha Świętego w Kościele Krakowskim, o umocnienie jego jedności i gorliwości misyjnej
– o nową Pięćdziesiątnicę dla Miasta Krakowa.

Tegoroczne Jerycho odbędzie się w kościele Sióstr Prezentek przy ul. św. Jana.
Rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 18.00, w dniu 8 czerwca br.
Zakończenie także Mszą Świętą o godz. 18.00 w dniu 14 czerwca br.;
po Mszy Świętej modlitwa uwielbienia Boga i prośby o umocnienie nas wszystkich łaską Ducha Świętego w Rynku Głównym (godz. 19.00 – 23.00).

Informacje, zgłoszenia, zapisy, proszę kierować do p. Krystyny Sobczyk,
(z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej)
Tel. 509 548 769; e-mail: krysia.szalom@wp.pl

Serdecznie zapraszam na to „uroczyste zebranie” modlitewne (por. Hbr 12,22)
trwające od 8 do 14 czerwca br.

bp Grzegorz Ryś
Przewodniczący Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji
Archidiecezji Krakowskiej

ul. Franciszkańska 3; 31-004 Kraków; tel. 12 62 88 100; e-mail: sekretariat@diecezja.krakow.pl

Młodzi i Miłosierdzie 28 i 29 marca 2017

28 i 29 marca w Tauron Arenie w Krakowie odbędzie się druga edycja spotkania Młodzi i Miłosierdzie, w którym wezmą udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Krakowa i okolic.

miosierdzier03Projekt M&M2 będzie wydarzeniem kulturalno-edukacyjnym o charakterze religijnym, stanowiącym kontynuację projektu z 2016 roku. Tematem przewodnim spotkania będzie wolność płynąca z Krzyża Chrystusa, która uwalnia każdego człowieka do życia w pełni szczęścia.

Wydarzenie powstało z inspiracji biskupa Grzegorza Rysia i jego pierwszą odsłonę przygotował Sekretariat Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej oraz członkowie ruchów i wspólnot, którym na sercu leży praca wśród młodych ludzi.
Aprobatę dla idei Wydarzenia wyraziło Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Prezydent Miasta Krakowa.

mlodziimilosierdzie.pl

„Kościół który się odmładza”

mzembrzyce-bRekolekcje dla kapłanów i świeckich współpracowników.

Serdecznie zapraszamy na Rekolekcje kapłańskie (rozszerzone o świeckich współpracowników).

Dni odnowy dla kapłanów i świeckich współpracowników

Zembrzyce, 19-22 luty 2017 roku
Kościół, który się odmładza
Dary hierarchiczne i charyzmaty dla życia i misji Kościoła

Rekolekcje na kanwie Listu Kongregacji Nauki Wiary Iuvenescit Ecclesia, do biskupów Kościoła katolickiego o relacji między darami hierarchicznymi a charyzmatycznymi dla życia i misji Kościoła, 15 maja 2016 r. w Zesłanie Ducha Świętego.

Czytaj dalej „Kościół który się odmładza”

Bóg bogaty w Miłosierdzie – Jubileusz Mężczyzn

Baner - Jubileusz Mężczyzn

Kraków 11-13 listopada 2016

 Jubileusz mężczyzn

Mężczyzna bogaty w miłosierdzie
Przeżywamy razem z całym Kościołem Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Hasło Nadzwyczajnego Jubileuszu to: „Ojciec «bogaty w miłosierdzie»” (por. Ef 2, 4). Chcemy by ów jubileusz pozwolił nam na „przeżywanie tego Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej” (papież Franciszek). Jest naszym pragnieniem, by przesłanie Miłosierdzia dotarło do wszystkich mężczyzn w Archidiecezji Krakowskiej, do mężczyzn w Polsce południowej, a także w całym kraju.
W tym celu w ramach Roku Jubileuszowego jest planowany Jubileusz Miłosierdzia dla mężczyzn. Ma to być czas otwarcia się na Miłosierdzie Boga dla nas, abyśmy doświadczając go mogli żyć miłosierdziem wobec braci spotkanych w drodze.
Zapraszamy Was do współtworzenia tego wydarzenia.
Program Centralnej Uroczystości Jubileuszu Mężczyzn
Osoby zaangażowane w Kościele zapraszamy na cały weekend 11-13 listopada.
Będziemy razem z naszymi gośćmi (Charlesem, Ulfem, bpem Grzegorzem) zgłębiać temat Miłosierdzia…
Program i zapisy na cały weekend

ŚDM. JESTEŚMY RAZEM!

Szanowni i Drodzy,
Światowe Dni Młodzieży dostarczyły nam tak wielu przeżyć i wzruszeń, że wciąż nimi żyjemy i one żyją w nas.  Podczas lipcowych Wydarzeń udało nam się stworzyć wspólnotę, która trwa i która powinna rosnąć w siłę.
Nadal JESTEŚMY RAZEM!

Zapraszamy Was serdecznie na cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem

ŚDM.
JESTEŚMY RAZEM!

28 października 2016, godz. 17.00, Tauron Arena
spotkanie motywacyjne Are you ready? Yes!
pytania – świadectwa – pomysły – postanowienia
EUCHARYSTIA

*
13 listopada 2016, godz. 17.00, Tauron Arena
koncert dziękczynno-uwielbieniowy Bóg liczy na Ciebie!

*
26 listopada 2016, godz. 16.30, Łagiewniki
rekolekcje Ogień dla nas i całego świata

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

W celach organizacyjnych prosimy o rejestrowanie się osób indywidualnych oraz grup, które wezmą udział w wydarzeniach pod adresem:
http://www.krakow2016.com/rejestracja-na-sdm-jestesmy-razem

Przekażcie tę informację wszystkim – bliskim i dalekim.
Tym, którzy byli uczestnikami ŚDM i tym, którzy nie wzięli w nich udziału.
Pokażmy, że jesteśmy siłą – spotkajmy się jeszcze raz!

Bądźmy RAZEM!
Zapraszamy!

Z Bogiem,
Archidiecezja Krakowska
Organizatorzy ŚDM Kraków 2016

Zaproszenie w PDF do pobrania

Kraków: Jak Chleb

 

Kochani!

Serdecznie zapraszam na Wieczór Uwielbienia „Jak Chleb – Moc Modlitwy” (przed Bożym Ciałem, 25 maja, na Rynku Głównym).

Nie tylko zapraszam, ale i proszę o pomoc w rozreklamowaniu tego wydarzenia. Młodzi (i Starsi) szukają obecności Jezusa – co widzieliśmy niedawno na Tauron Arena Kraków. Pomóżmy im Go spotkać.

+grzegorz

(bp Grzegorz Ryś)
Sekretariat Nowej Ewangelizacji Czytaj dalej Kraków: Jak Chleb

Posynodalna adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka Amoris laetitia – o miłości w rodzinie

 

16_05_12_Amoris Laetitia1

Klub Inteligencji Katolickiej
zaprasza:
Posynodalna adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka Amoris laetitia – o miłości w rodzinie
Do lektury najnowszego papieskiego dokumentu, skierowanego m. in. „do wszystkich wiernych świeckich”, a którego tematyka dotyczy każdego, wprowadzi nas

dr hab. Andrzej Porębski
socjolog, prodziekan ds. finansowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ojciec dziewięciorga dzieci, od 40 lat związany z Drogą Neokatechumenalną, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej
czwartek,, 112 majja 20116,, godz.. 118..00
KIK, ul. Sienna 5, parter
SPOTKANIE OTWARTE

16_05_12_Amoris Laetitia1

Misja: Miłosierdzie

MisjaMilosierdzie

W ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jubileuszu Miłosierdzia dla Ewangelizatorów “Misja: Miłosierdzie”, który odbędzie się w dniach 22-23.04.2016 r. w Opactwie Cystersów w Krakowie-Mogile.

Przez dwa dni chcemy wspólnie stawać w zamyśleniu nad Doświadczeniem Miłosierdzia i Posługą Miłosierdzia. Będzie to czas wspólnej modlitwy, słuchania Słowa Bożego i uczenia się na doświadczeniach innych. Głównymi mówcami “Misji: Miłosierdzie” będą bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Sandy Millar, emerytowany biskup Londynu i twórca Alpha.

Organizatorem wydarzenia jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji KEP przy współpracy z Alpha Polska.

Aby wziąć udział w “Misja: Miłosierdzie” należy zgłosić swoja obecność przez formularz bit.ly/MisjaMilosierdzie.
Czytaj dalej Misja: Miłosierdzie

Jubileusz Bezdomnych

Jubileusz Bezdomnych – modlimy się z Bezdomnymi i za Bezdomnych

Jubileusz-bezdomnych2

WTOREK 29 marca godz. 14.00 w ŁAGIEWNIKACH

14.00 – słowo Biskupa Grzegorza Rysia
przejście przez Bramę Miłosierdzia
15.00 Nowenna i Koronka do Bożego Miłosierdzia
EUCHARYSTIA (homilia bp Grzegorz)
poczęstunek Bezdomnych

1050 rocznica chrztu Polski

stadion2016http://stadion2016.pl/

W czasie tego wyjątkowego jubileuszu SPOTKAJMY SIĘ na INEA Stadion w Poznaniu, 16 kwietnia 2016 roku, aby Bogu dziękować, razem cieszyć się i świętować, wspólnie prosić o błogosławieństwo na przyszłość.
Chcemy poprzez uwielbienie Boga, wspólną modlitwę, zasłuchanie w Słowo Boże, świadectwa i bycie razem, napełnić się Bożym Duchem, aby promieniować miłością i nadzieją oraz zanieść Dobrą Nowinę tym, którzy jeszcze jej nie odkryli. We wspólnym świętowaniu ożywiać ma nas myśl: GDZIE CHRZEST, TAM NADZIEJA.
Wśród osób przygotowujących to wyjątkowe, historyczne wydarzenie – Nabożeństwo Uwielbienia i Eucharystię , są między innymi ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, ks. bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie, ks. bp Damian Bryl

Kto jest największy w Królestwie Bożym?

 Drodzy Księża,

Serdecznie zapraszam na rekolekcje dla Kapłanów i Waszych świeckich współpracowników (od liderów wspólnot dorosłych i młodzieżowych, aż po członków Duszpasterskich Rad Parafialnych) do Zembrzyc (od wieczora 28 III do 31 III br.). Tematem będzie odkrywanie wartości Królestwa Bożego: jego kerygmatu, tajemnicy, uczniostwa oraz urzędu, charyzmatu i posługi w Kościele.

By zapraszać obojętnych do wspólnoty Kościoła, trzeba ją najpierw rzeczywiście stwarzać – we wspólnym doświadczeniu – tego (Tego!), co dla niej fundamentalne: osobistej relacji z Panem, słuchaniu Słowa, nawróceniu, liturgii.

Zapraszam!

Rekolekcje będą prowadzić wraz ze mną osoby z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. Przyjmijcie, proszę, to zaproszenie, i zaproście wszystkich, z którymi współtworzycie (lub możecie współtworzyć) zespoły duszpasterskie.

bp Grzegorz Ryś

Czytaj dalej Kto jest największy w Królestwie Bożym?

Dziesiąta Nowohucka Droga Krzyżowa

10 NOWOHUCKA DROGA KRZYZOWA (1)10. Jubileuszowa Nowohucka Droga Krzyżowa

Księża pallotyni i ojcowie cystersi wraz ze świeckimi organizatorami ze swoich parafii zapraszają na 10. Jubileuszową Nowohucką Drogę Krzyżową w Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie!
Kiedy 10 lat temu z księdzem Marcinem Gontarzem, pallotynem, organizowaliśmy pierwszą Drogę Krzyżową, nikt z nas nie sądził, że to nabożeństwo wpisze się tak bardzo w tradycje nowohuckie. W ciągu ostatnich lat na Nowohuckich Drogach Krzyżowych gromadziliśmy na wspólnej modlitwie ludzi z Nowej Huty, Krakowa i okolic. Jesteśmy dumni, że co roku w nabożeństwie bierze udział kilka tysięcy osób.

Dzieło Nowohuckich Dróg Krzyżowych realizuje słowa Ojca Świętego, Jana Pawła II, który właśnie tutaj, w Nowej Hucie, pierwszy raz użył określenia „Nowa Ewangelizacja”. Chcemy, żeby to modlitewne spotkanie nie tylko gromadziło stałych bywalców, ale także stawało się naszym świadectwem wiary – kiedy z zapalonymi świecami przemierzamy ulice naszej dzielnicy, przeżywając cierpienie Chrystusa.

W tym roku Nowohucka Droga Krzyżowa obchodzi swój jubileusz – już 10. raz będziemy razem nieść Krzyż Mogilski. Ponadto tegoroczne nabożeństwo wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego – Roku Miłosierdzia, chcemy więc także modlić się za zbliżające się Światowe Dni Młodzieży.

To znamienne, że corocznie naszą Drogę kończymy w Opactwie w Mogile. W tym roku dodatkowo przejdziemy tam przez Bramę Miłosierdzia, bowiem Bazylika mogilska jest Kościołem Jubileuszowym. Całej Drodze Krzyżowej będzie przewodniczył ks. biskup.

Serdecznie zapraszamy wszystkich nowohucian, krakowian i ludzi dobrej woli i mocnej wiary na to wyjątkowe nabożeństwo! Niech cała Nowa Huta zobaczy nasz świetlny korowód, symbol wiary i Boga – w mieście, w którym Boga miało nie być wcale.

10. Nowohucka Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Nowej Huty w Niedzielę Palmową 20 marca. Początek o godzinie 19.15 przy kościele księży pallotynów na ul. Bulwarowej, zakończenie – ok. godziny 21.45 w Mogile.

Zapraszamy!

24H dla Pana

24H
Pobierz obrazki

bp Grzegorz Ryś

Inicjatywa Papieża Franciszka „24 godziny dla Pana” nie jest prostym wezwaniem do „zorganizowania” w Kościołach Wielkopostnej Spowiedzi. Nie jest też jedynie (niewątpliwie konieczną) promocją wspólnotowej celebracji Sakramentu Pokuty i Pojednania.

 

Ona jest powracającym po raz kolejny zaproszeniem, by odkryć, KIM JEST BÓG „bogaty w miłosierdzie”, nie męczący się wybaczaniem – jakie są Jego „priorytety” – co w Bogu jest źródłem największej RADOŚCI!

Właśnie dlatego Papież zaprasza nas do 24-godzinnej celebracji Sakramentu Pokuty nie kiedykolwiek, ani nawet nie kiedykolwiek w Wielkim Poście, lecz w Wigilię IV Niedzieli Postu – Niedzieli LAETARE!

W ten sposób odkrywamy również najwłaściwsze przesłanie i sens owej „różowej” niedzieli w długim okresie „fioletowego” okresu. Nie chodzi przecież o to, by na moment nieco „poluzować śrubę” 7-tygodniowego umartwienia, i zaczerpnąć „innego”, jakby pogodniejszego powietrza w jego połowie.

 

Chodzi o to, by ucieszyć się radością Nieba – by wziąć udział w radości samego Boga – by ucieszyć się z ucieszonym Panem!
By się zachwycić zbawczym wydarzeniem Sakramentu Pokuty
i Pojednania, przeżywanym przez nas wspólnie
– w Świętym Kościele grzeszników.

 

 

 

24H-dlaPana

DO WSPÓLNOT, RUCHÓW, DUSZPASTERSTW, GRUP, STOWARZYSZEŃ ETC.

jałmużna-dla-młodych

Kraków, 24 lutego 2016 r.

 Woda gasi płonący ogień,
a jałmużna gładzi grzechy
Syr 3,30

 

 

 

 

Do Wspólnot, Ruchów, Duszpasterstw, Grup, Stowarzyszeń etc.

Kochani!

Chcę Was zaprosić do współtworzenia ważnego ewangelizacyjnego wydarzenia jakim ma być Jubileusz Młodych na Tauron Arenie Kraków. Chcemy zabrać młodych z Krakowa i okolic 15 III (gimnazjalistów) i 16 III (starszych) , by pomóc im zobaczyć i doświadczyć MIŁOSIERDZIA OJCA. Sądzę, że udało nam się znaleźć dobrą formułę, na tyle atrakcyjna, że pomoże młodym zrobić pierwszy krok – w ramiona Tego, który czeka, by każdego do siebie przygarnąć – by, może pierwszy raz w życiu, mogli doświadczyć miłości miłosiernej. Reszta jest łaską.

Więc proszę, módlcie się o tę łaskę dla młodych i dla nas, którzy chcemy na nią ich otworzyć. Proszę Was także o post i jałmużnę – tzn. w miarę możliwości hojne wsparcie tego WYDARZENIA, np. w formie jednorazowej kolekty w Waszej Wspólnocie, co pomoże zadbać o wszystkie szczegóły po naszej, „ludzkiej” stronie.

 

bp Grzegorz Ryś

Więcej informacji o jubileuszu młodych:
http://mlodziimilosierdzie.pl/

Konto:

18 1030 1188 0000 0000 0969 3201 (CITI BANK HANDLOWY O/KRAKÓW)
Archidiecezja  Krakowska, ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków
Tytuł wpłaty: Darowizna na cele Nowej Ewangelizacji Jubileusz młodych

 

Katechezy o Miłosierdziu

KatechezyOMilosierdziu
 
 

 
 

MIEJSCE SPOTKAŃ: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”
godz. 19.00 Kraków; ul. Prądnicka 10-12

24 lutego Miłosierdzie – serce Objawienia i centrum Kerygmatu – bp Grzegorz Ryś
23 marca Objawienie miłosierdzia – Misterium Paschalne – ks. Janusz Mieczkowski
20 kwietnia Objawienie miłosierdzia: Stary i Nowy Testament – ks. Stanisław Witkowski
23 maja Miłosierdzie – „model” spotkania Kościoła i świata wg Vaticanum II – Ks. Łukasz Kamykowski
15 czerwca Miłosierdzie i Sakrament Pokuty – o. Piotr Jordan Śliwiński

zapowiedzi:
wrzesień Objawienie miłosierdzia-Ojcowie Kościoła – Ks. Marek Gilski
październik Kontemplacja miłosierdzia – siostry Albertynki i bracia Albertyni
listopad Miłosierdzie – misja Kościoła w Krakowie: wczoraj i dziś – bp Grzegorz Ryś

Rekolekcje dla Kapłanów i ich świeckich współpracowników

UlotkaAwers  UlotkaRewersKraków, 11 lutego 2016 r.

Serdecznie zapraszam na rekolekcje dla Kapłanów i Waszych świeckich współpracowników (od liderów wspólnot dorosłych i młodzieżowych, aż po członków Duszpasterskich Rad Parafialnych) do Zembrzyc (od wieczora 28 III do 31 III br.). Tematem będzie odkrywanie wartości Królestwa Bożego: jego kerygmatu, tajemnicy, uczniostwa oraz urzędu, charyzmatu i posługi w Kościele. By zapraszać obojętnych do wspólnoty Kościoła, trzeba ją najpierw rzeczywiście stwarzać – we wspólnym doświadczeniu – tego (Tego!), co dla niej fundamentalne: osobistej relacji z Panem, słuchaniu Słowa, nawróceniu, liturgii. Rekolekcje będą prowadzić wraz ze mną osoby z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. Przyjmijcie, proszę, to zaproszenie, i zaproście wszystkich, z którymi współtworzycie (lub możecie współtworzyć) zespoły duszpasterskie.

bp Grzegorz Ryś

Czytaj dalej Rekolekcje dla Kapłanów i ich świeckich współpracowników

Młodzi i Miłosierdzie – szukamy wolontariuszy.

MandM1MandM2Pragnę poinformować, że w dniach 15-16 marca w TAURON Arenie Kraków odbędzie się niezwykłe wydarzenie o nazwie Projekt M&M (Młodzi i Miłosierdzie). Jest ono związane z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia. Projekt M&M jest przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z Krakowa i okolic. Scenę wypełnią performerzy, muzycy i aktorzy. Mikrofon zostanie oddany tym, którzy każdego dnia doświadczają tego, jak to jest dawać i otrzymywać miłosierdzie.

W planie każdego spotkania znalazły się widowiska muzyczno-taneczne, świadectwa i spotkania z gośćmi. Najważniejszym punktem programu będzie natomiast przejście przez Bramę Miłosierdzia, która na ten czas zostanie specjalnie wybudowana wewnątrz TAURON Arena Kraków.

Poszukujemy wolontariuszy, którzy pomogą przy obsłudze tego wydarzenia. Wolontariusze podzieleni zostaną na koordynatorów sektorów i wolontariuszy technicznych. Ich zadaniem będzie m. in. kierowanie ruchem, wydawanie posiłków i obsługa sceny. Przed rozpoczęciem Jubileuszu odbędzie się szkolenie, które przygotuje wolontariuszy do wykonywania poszczególnych zadań.

Chętni do podjęcia pracy proszeni są o wypełnienie załączonego formularza:  http://goo.gl/forms/7Zg7Zi6pdl

http://mlodziimilosierdzie.pl/
https://www.facebook.com/mlodziimilosierdzie/

 

Z poważaniem,

Dominika Kamińska 
koordynator wolontariuszy Projektu M&M
tel.: 722 114 622

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Kardynał Dziwisz – Metropolita Krakowski, Abp Rino Fisichella – Przewodniczący Papieskiej rady ds. Nowej Ewangelizacji i Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.Projekt M&M – krakowskie obchody Jubileuszu Miłosierdzia dla młodych. Organizatorem spotkania jest Archidiecezja Krakowska we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM. Spotkanie wspiera także Małopolskie Kuratorium Oświaty, Wydział Katechetyczny Kurii, Alpha Polska, Wytwórnia FT Films, OSM Krasnystaw oraz TAURON Arena Kraków.

Modlitwa za miasto Kraków

Closeup of praying hand holding the wooden cross.

Sekretariat do spraw Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej pod przewodnictwem bpa Grzegorza Rysia i Wspólnota Nowe Jeruzalem, zapraszają w każdy drugi piątek miesiąca na
MODLITWĘ ZA MIASTO KRAKÓW

w kościele św. Katarzyny aleksandryjskiej, ul. Augustiańska 9, godz. 19:00

Modlitwę prowadzi Wspólnota Odnowy Życia Chrześcijańskiego „Nowe Jeruzalem”.

To jest modlitwa za Ciebie, za Twój dom, rodzinę, szkołę, blok w którym mieszkasz, urzędy, gdzie załatwiasz swoje sprawy, za Twoją ulicę, za władze Miasta, za szkoły, za uczelnie, szpitale, ojców i matki, za dzieci … . Za każdą kobietę i każdego mężczyznę, aby wszyscy chodzili Bożymi drogami, strzegli poleceń, praw i nakazów Pana.

Jubileusz z Uzależnionymi i ich rodzinami

JuboleuszUzaleznionych

13 II Jubileusz z Uzależnionymi i ich rodzinami
w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Serdecznie proszę o przekazanie wiadomości osobom z tym problemem i ich bliskim.

Równolegle z programem "pobożnym" będą warsztaty i informacje, gdzie znaleźć pomoc.
Może to będzie dla kogoś pierwszy krok w stronę trzeźwości.

Więcej szczegółów...

ks. Mirosław Żak
duszpasterz ds. trzeźwości w Archidiecezji krakowskiej

Jubileusz Ekumeniczny – 24 stycznia 2016

PLAKAT J

Nie możemy żyć spokojnie, bo Kościół jest podzielony!

Po raz kolejny chrześcijanie różnych denominacji spotkają się, by wołać o jedność w Bożej rodzinie. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie się już 17 stycznia, a zakończy go uroczyste nabożeństwo 24 stycznia o godzinie 15:00 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Wydarzenie jest wpisane w kalendarz obchodów Jubileuszu Miłosierdzia.

Podczas uroczystego zakończenia modlitw o jedność Ciała Chrystusa chcemy ogłaszać wielkie dzieła naszego Boga. Chcemy razem z braćmi z innych wspólnot chrześcijańskich wołać o przebaczenie grzechów podziału między nami i prosić Ducha Świętego, aby rozpalił w nas braterską, pełną akceptacji miłość – mówi Karol Sobczyk, rzecznik prasowy Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. Właśnie pod Pawłowym hasłem: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” będzie przebiegać cały Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

24 stycznia o godzinie 15:00 w Centrum Jana Pawła II każdy będzie miał okazję, aby realizować marzenie samego Jezusa, który podczas ostatniej wieczerzy wołał do Ojca za nami: „aby byli jedno”. W tym dniu chcemy stawać się jedno. Biskupi, liderzy, pastorzy, księża różnych kościołów i wspólnot – staniemy wszyscy razem jako bracia w Chrystusie. Uroczystościom przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, obecni będą również biskup Grzegorz Ryś, ks. Roman Pracki, ks. dr Peter Hocken i inni.

Małżeństwa mieszane są największą szkołą jedności Kościoła – mówił w Polsce Benedykt XVI. Dlatego zrodził się pomysł, aby dotrzeć do wszystkich takich małżeństw w Krakowie. Zależy nam, aby właśnie te rodziny mogły się spotkać. – mówi biskup Grzegorz Ryś. Dlatego podczas uroczystości odbędzie się specjalna modlitwa za małżeństwa mieszane, a chrześcijanie różnych denominacji będą je błogosławić.

Wierzymy, że w Krakowie jest więcej serc, które niosą pragnienie jedności chrześcijan niż tylko Polska Rada Ekumeniczna czy Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu. Nadszedł czas, aby to, co Duch Święty czyni na poziomie hierarchicznym i to, co wzbudza oddolnie spotkało się razem, abyśmy wspólnie mogli wielbić Boga. A będzie ku temu okazja – w pieśniach uwielbienia poprowadzi nas zespół niemaGotu, Kuby Blycharza, autora hymnu na Światowe Dni Młodzieży.

– Namawiam, żeby na tym wydarzeniu pojawili się wszyscy,  którzy nie mogą żyć spokojnie, dlatego że Kościół jest podzielony! – zaprasza biskup Grzegorz Ryś.

 

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
24 stycznia 2016, godz. 15:00
Sanktuarium św. Jana Pawła II
ul. Totus Tuus 32, Kraków

 

 

 

TE2016

DzJud_2016   DzIsl2016

 

 

Papież Franciszek ogłosił Jubileusz Miłosierdzia w 50-lecie zakończenia Soboru Watykańskiego II. Dlatego coroczne nabożeństwo na zakończenie Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, będzie miało wyjątkowy charakter (Sobór był wielkim „rabanem” na ekumenicznej niwie!)

 • gośćmi specjalnymi spotkania będą małżeństwa mieszane wyznaniowo, bo to „laboratoria jedności” (papież Benedykt XVI). Od nich chcemy się uczyć życia w jedności mimo różnic;
 • jako chrześcijanie różnych wyznań wspólnie, jednym głosem,  błagamy Boga o miłosierdzie za grzechy przeciw jedności i o łaskę pojednania;
 • razem odczytujemy deklarację głównych Kościołów w Polsce o wzajemnym uznaniu chrztu i odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne (rocznica 1050-lecia chrztu Polski – chrzest „wydarzył się” przed Wielką Schizmą Wschodnią i Reformacją);
 • wspólnie zbieramy jałmużnę dla Kościoła prześladowanego.

Doświadczywszy Bożego miłosierdzia, pragniemy zanieść je światu.

Pielgrzymka niepełnosprawnych do Ziemi Świętej – 2016

Israel - pielgrzymka Ziemia Święta

http://pielgrzymkaniepelnosprawnych.pl/

Pod tym linkiem kryją się niezwykli wstawiennicy – osoby niepełnosprawne, które w roku Wielkiego Jubileuszu zawiozą intencje własne i wszystkich, którzy zechcą im je powierzyć, do Ziemi Świętej.

Wspólnota namArka wraz z Braterstwem Osób Niepełnosprawnych porwała się na zorganizowanie pielgrzymki do Ziemi Świętej tych, którzy samodzielnie nie mogę poznać Piątej Ewangelii i ze względu na zdrowie i ze względu na finanse.

Kliknij w ten link, poznaj i wesprzyj to przedsięwzięcie i … podaj dalej.

Dziedziniec Dialogu

DziedziniecDialoguU progu nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia
przedstawiciele trzech religii monoteistycznych (rabin – biskup – imam)
głoszą Orędzie Boga miłosiernego. Razem.
Zgodnie z intuicją papieża Franciszka:

„Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam ono wejść w relacje z Judaizmem i z Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga.”
bulla „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia)

Collegium Novum, 3 XII, czwartek, godz. 18

 

DziedziniecDialogu-zaproszenie

O dziedzińcu Dialogu – Franciszkańska 3.pl

Modlitewne Jerycho – u progu Nadzwyczajnego Jubileuszu

Serdecznie zapraszamuy Was na Modlitewne Jerycho

jerycho-plakat11-bezTransSą chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu  ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, aby świadectwo wierzących stało się jeszcze mocniejsze i skuteczniejsze.

Papież Franciszek

 

Kochani Siostry i Bracia w Chrystusie,

Inspirowani i przynaglani przez Ducha Świętego, już po raz czwarty chcemy przeżyć duchowe Jerycho w Krakowie. Nieprzerwana przez siedem dni i siedem nocy modlitwa przed Najświętszym Sakramentem ma mieć w tym roku szczególny charakter: będzie bowiem wejściem w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka w całym Kościele.

Zapraszamy każdego z Was oraz Wasze wspólnoty do włączenia się w modlitwę, która trwać będzie od 1 do 8 grudnia br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w kaplicy św. Siostry Faustyny pod Bazyliką.

„Jerycho 2015” rozpocznie się Mszą świętą 1 grudnia br. o godz. 18:00 w Bazylice Miłosierdzia. Nasze czuwanie modlitewne zwieńczymy Eucharystią 8 grudnia o godz. 18:00 także w Bazylice w Łagiewnikach.

Gorąco liczymy na Waszą obecność i zapewniamy o naszej modlitwie.

bp Grzegorz Ryś
Przewodniczący Sekretariatu ds Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 20 listopada 2015 r.

JERYCHO – Plan czuwań 2015

Jerycho Jubileusz Miłosierdzia

Uchodźcy

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików 23 września w wielu miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i naszych braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami.

Spotkajmy się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku i Łodzi. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl, a w Szczecinie – bp Marian Błażej Kruszyłowicz. W Kielcach liturgia będzie miała miejsce w kościele akademickim św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. W Ełku nabożeństwu w katedrze będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, a we Wrocławiu w kościele oo. paulinów – bp Andrzej Siemieniewski. Łódź zaprasza do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. W Opolu Mszę św. w intencji uchodźców odprawi w katedrze bp Rudolf Pierskała. W Gdańsku modlitwie na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy będzie przewodniczył ks. Krzysztof Niedałtowski.

Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że – jak powiedział bp Krzysztof Zadarko – „dziś Chrystus ma twarz uchodźcy”. Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom. Scenariusz warszawskiego nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

WIĘCEJ INFORMACJI:

KRAKÓW
bazylika Świętej Trójcy
ul. Stolarska 12
godz. 20.30
Błażej Strzelczyk, strzelczyk@tygodnik.com.pl
Piotr Żyłka, pz@deon.pl

————————————–
Szanowni Państwo,
z wielką radością informujemy, że podczas wczorajszego nabożeństwa w Krakowie udało się uzbierać aż
12.644 zł i 58 gr
i 600 koron czeskich, 70,02 euro oraz 50 forintów. J
Zebrana kwota zostanie przekazana do Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie.
Dziękujemy za hojność i prosimy o przekazanie informacji dalej.

Pozdrawiam
Monika Gałka
Miesięcznik ZNAK
www.miesiecznik.znak.com.pl

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

MercyJubilee

Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia

zbliża się wielkimi krokami.

Czas rozpocząć przygotowania.

bpRysBp Grzegorz Ryś i Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej serdecznie zaprasza liderów wspólnot ewangelizujących z terenu naszej Archidiecezji na spotkanie dot. Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Odbędzie sie ono 17 października br. (sobota) w Domu Duszpasterskim w Krakowie – Łagiewnikach (sala na I p.) od 10.00-13.00.
Prosimy o przybycie max. 2 przedstawicieli z każdego środowiska.

Prośba o modlitwę

Modlitwa
Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie Panu,

Zwracam się do Parafii, Wspólnot – także Zakonnych – Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych, do tych, którzy podejmują czuwania z okazji Zielonych Świąt, o modlitwę w intencji wszystkich, których Duch Święty posyła z Wieczernika, by głosić Chrystusa Zmartwychwstałego. Proszę zwłaszcza o modlitwę w intencji uczestników i organizatorów III Kongresu Nowej Ewangelizacji w Skrztuszu „Skarb w Roli” (28-31 maja) oraz Ewangelizacji Nowej Huty”JESTEM Z HUTY” (19- 20 czerwca).

Serdecznie proszę i błogosławię
bp Grzegorz Ryś

Ewangelizacja Nowej Huty

Potrzebujemy Waszej pomocy

W dniach 19-20 czerwca planujemy (jako Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji) poprowadzić spotkanie ewangelizacyjne, które będzie swoistym podsumowaniem różnych działań ewangelizacyjnych na terenie Krakowa – Nowej Huty na przestrzeni ostatniego roku. Będzie to (jakj wierzymy) też nowe otwarcie dla wielu środowisk i parafii Nowej Huty.
Czytaj dalej Ewangelizacja Nowej Huty

SKARB W ROLI – „Ewangelizacja w środowisku wiejskim”

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji


SKARB W ROLI – „Ewangelizacja w środowisku wiejskim”

Skrzatusz – Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska

Celem Kongresu jest: Doświadczenie potrzeb, potencjału i nowych możliwości ewangelizacji w środowiskach wiejskich.

Zadania postawione przez Kongres:

 • Podjęcie refleksji pastoralnej odnośnie specyfiki wyzwań związanych z ewangelizacją środowisk wiejskich,
 • Prezentacja narzędzi służących tej ewangelizacji,
 • Ukazanie podmiotów mogących podjąć dzieło ewangelizacji w środowiskach wiejskich.

Spotkanie kongresowe zaadresowane jest do wszystkich, którym leży na sercu ewangelizacja wsi.
Organizatorem Kongresu jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wraz z Fundacją Porta Fidei
Gospodarzem Kongresu jest Diecezja Koszalińsko-kołobrzeska ze swoim Pasterzem ks. bp Edwardem Dajczakiem


Więcej szczegółów


OSE – Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów

Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów

Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów (OSE) jest projektem ogólnokościelnym powstałym z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Podstawowym założeniem OSE jest formowanie do Nowej Ewangelizacji osób odpowiedzialnych za koordynowanie projektów ewangelizacyjnych na poziomie ogólnopolskim, diecezjalnym, parafialnym czy wspólnotowym.

Projekt ten ma za zadanie zapewnienie ciągłości rozwoju myśli i doświadczenia w przestrzeni ewangelizacji, jak i wzajemne ubogacanie poszczególnych programów ewangelizacyjnych realizowanych przez zróżnicowane grupy, ruchy i stowarzyszenia kościelne, tak, by potrafiły ze sobą współpracować i widziały swoją różnorodność jako wzajemnie uzupełniające się bogactwo Kościoła.

Świętowanie „En Christo”

Drodzy Bracia i Siostry, przyjaciele En Christo,

Po raz kolejny pragniemy Was gorąco zaprosić do Sanktuarium JPII na mszę świętą połączoną z głoszeniem i uwielbieniem, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w kościele dolnym.
Tym razem eucharystii oraz głoszeniu będzie przewodniczyć ks. bp Grzegorz Ryś.

MszeEnChristo

Dojazd samochodem oraz komunikacją:
http://janpawel2.pl/sanktuarium/smapa-dojazdu
Linie autobusowe dojeżdżające do Centrum:
135, 224, 504