Modlitwa za miasto Kraków

Closeup of praying hand holding the wooden cross.

Sekretariat do spraw Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej pod przewodnictwem bpa Grzegorza Rysia i Wspólnota Nowe Jeruzalem, zapraszają w każdy drugi piątek miesiąca na
MODLITWĘ ZA MIASTO KRAKÓW

w kościele św. Katarzyny aleksandryjskiej, ul. Augustiańska 9, godz. 19:00

Modlitwę prowadzi Wspólnota Odnowy Życia Chrześcijańskiego „Nowe Jeruzalem”.

To jest modlitwa za Ciebie, za Twój dom, rodzinę, szkołę, blok w którym mieszkasz, urzędy, gdzie załatwiasz swoje sprawy, za Twoją ulicę, za władze Miasta, za szkoły, za uczelnie, szpitale, ojców i matki, za dzieci … . Za każdą kobietę i każdego mężczyznę, aby wszyscy chodzili Bożymi drogami, strzegli poleceń, praw i nakazów Pana.

Jubileusz z Uzależnionymi i ich rodzinami

JuboleuszUzaleznionych

13 II Jubileusz z Uzależnionymi i ich rodzinami
w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Serdecznie proszę o przekazanie wiadomości osobom z tym problemem i ich bliskim.

Równolegle z programem "pobożnym" będą warsztaty i informacje, gdzie znaleźć pomoc.
Może to będzie dla kogoś pierwszy krok w stronę trzeźwości.

Więcej szczegółów...

ks. Mirosław Żak
duszpasterz ds. trzeźwości w Archidiecezji krakowskiej

Jubileusz Ekumeniczny – 24 stycznia 2016

PLAKAT J

Nie możemy żyć spokojnie, bo Kościół jest podzielony!

Po raz kolejny chrześcijanie różnych denominacji spotkają się, by wołać o jedność w Bożej rodzinie. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie się już 17 stycznia, a zakończy go uroczyste nabożeństwo 24 stycznia o godzinie 15:00 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Wydarzenie jest wpisane w kalendarz obchodów Jubileuszu Miłosierdzia.

Podczas uroczystego zakończenia modlitw o jedność Ciała Chrystusa chcemy ogłaszać wielkie dzieła naszego Boga. Chcemy razem z braćmi z innych wspólnot chrześcijańskich wołać o przebaczenie grzechów podziału między nami i prosić Ducha Świętego, aby rozpalił w nas braterską, pełną akceptacji miłość – mówi Karol Sobczyk, rzecznik prasowy Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. Właśnie pod Pawłowym hasłem: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” będzie przebiegać cały Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

24 stycznia o godzinie 15:00 w Centrum Jana Pawła II każdy będzie miał okazję, aby realizować marzenie samego Jezusa, który podczas ostatniej wieczerzy wołał do Ojca za nami: „aby byli jedno”. W tym dniu chcemy stawać się jedno. Biskupi, liderzy, pastorzy, księża różnych kościołów i wspólnot – staniemy wszyscy razem jako bracia w Chrystusie. Uroczystościom przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, obecni będą również biskup Grzegorz Ryś, ks. Roman Pracki, ks. dr Peter Hocken i inni.

Małżeństwa mieszane są największą szkołą jedności Kościoła – mówił w Polsce Benedykt XVI. Dlatego zrodził się pomysł, aby dotrzeć do wszystkich takich małżeństw w Krakowie. Zależy nam, aby właśnie te rodziny mogły się spotkać. – mówi biskup Grzegorz Ryś. Dlatego podczas uroczystości odbędzie się specjalna modlitwa za małżeństwa mieszane, a chrześcijanie różnych denominacji będą je błogosławić.

Wierzymy, że w Krakowie jest więcej serc, które niosą pragnienie jedności chrześcijan niż tylko Polska Rada Ekumeniczna czy Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu. Nadszedł czas, aby to, co Duch Święty czyni na poziomie hierarchicznym i to, co wzbudza oddolnie spotkało się razem, abyśmy wspólnie mogli wielbić Boga. A będzie ku temu okazja – w pieśniach uwielbienia poprowadzi nas zespół niemaGotu, Kuby Blycharza, autora hymnu na Światowe Dni Młodzieży.

– Namawiam, żeby na tym wydarzeniu pojawili się wszyscy,  którzy nie mogą żyć spokojnie, dlatego że Kościół jest podzielony! – zaprasza biskup Grzegorz Ryś.

 

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
24 stycznia 2016, godz. 15:00
Sanktuarium św. Jana Pawła II
ul. Totus Tuus 32, Kraków

 

 

 

TE2016

DzJud_2016   DzIsl2016

 

 

Papież Franciszek ogłosił Jubileusz Miłosierdzia w 50-lecie zakończenia Soboru Watykańskiego II. Dlatego coroczne nabożeństwo na zakończenie Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, będzie miało wyjątkowy charakter (Sobór był wielkim „rabanem” na ekumenicznej niwie!)

  • gośćmi specjalnymi spotkania będą małżeństwa mieszane wyznaniowo, bo to „laboratoria jedności” (papież Benedykt XVI). Od nich chcemy się uczyć życia w jedności mimo różnic;
  • jako chrześcijanie różnych wyznań wspólnie, jednym głosem,  błagamy Boga o miłosierdzie za grzechy przeciw jedności i o łaskę pojednania;
  • razem odczytujemy deklarację głównych Kościołów w Polsce o wzajemnym uznaniu chrztu i odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne (rocznica 1050-lecia chrztu Polski – chrzest „wydarzył się” przed Wielką Schizmą Wschodnią i Reformacją);
  • wspólnie zbieramy jałmużnę dla Kościoła prześladowanego.

Doświadczywszy Bożego miłosierdzia, pragniemy zanieść je światu.

Pielgrzymka niepełnosprawnych do Ziemi Świętej – 2016

Israel - pielgrzymka Ziemia Święta

http://pielgrzymkaniepelnosprawnych.pl/

Pod tym linkiem kryją się niezwykli wstawiennicy – osoby niepełnosprawne, które w roku Wielkiego Jubileuszu zawiozą intencje własne i wszystkich, którzy zechcą im je powierzyć, do Ziemi Świętej.

Wspólnota namArka wraz z Braterstwem Osób Niepełnosprawnych porwała się na zorganizowanie pielgrzymki do Ziemi Świętej tych, którzy samodzielnie nie mogę poznać Piątej Ewangelii i ze względu na zdrowie i ze względu na finanse.

Kliknij w ten link, poznaj i wesprzyj to przedsięwzięcie i … podaj dalej.

Dziedziniec Dialogu

DziedziniecDialoguU progu nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia
przedstawiciele trzech religii monoteistycznych (rabin – biskup – imam)
głoszą Orędzie Boga miłosiernego. Razem.
Zgodnie z intuicją papieża Franciszka:

„Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam ono wejść w relacje z Judaizmem i z Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga.”
bulla „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia)

Collegium Novum, 3 XII, czwartek, godz. 18

 

DziedziniecDialogu-zaproszenie

O dziedzińcu Dialogu – Franciszkańska 3.pl

Modlitewne Jerycho – u progu Nadzwyczajnego Jubileuszu

Serdecznie zapraszamuy Was na Modlitewne Jerycho

jerycho-plakat11-bezTransSą chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu  ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, aby świadectwo wierzących stało się jeszcze mocniejsze i skuteczniejsze.

Papież Franciszek

 

Kochani Siostry i Bracia w Chrystusie,

Inspirowani i przynaglani przez Ducha Świętego, już po raz czwarty chcemy przeżyć duchowe Jerycho w Krakowie. Nieprzerwana przez siedem dni i siedem nocy modlitwa przed Najświętszym Sakramentem ma mieć w tym roku szczególny charakter: będzie bowiem wejściem w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka w całym Kościele.

Zapraszamy każdego z Was oraz Wasze wspólnoty do włączenia się w modlitwę, która trwać będzie od 1 do 8 grudnia br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w kaplicy św. Siostry Faustyny pod Bazyliką.

„Jerycho 2015” rozpocznie się Mszą świętą 1 grudnia br. o godz. 18:00 w Bazylice Miłosierdzia. Nasze czuwanie modlitewne zwieńczymy Eucharystią 8 grudnia o godz. 18:00 także w Bazylice w Łagiewnikach.

Gorąco liczymy na Waszą obecność i zapewniamy o naszej modlitwie.

bp Grzegorz Ryś
Przewodniczący Sekretariatu ds Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 20 listopada 2015 r.

JERYCHO – Plan czuwań 2015

Jerycho Jubileusz Miłosierdzia

Uchodźcy

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików 23 września w wielu miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i naszych braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami.

Spotkajmy się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku i Łodzi. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl, a w Szczecinie – bp Marian Błażej Kruszyłowicz. W Kielcach liturgia będzie miała miejsce w kościele akademickim św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. W Ełku nabożeństwu w katedrze będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, a we Wrocławiu w kościele oo. paulinów – bp Andrzej Siemieniewski. Łódź zaprasza do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. W Opolu Mszę św. w intencji uchodźców odprawi w katedrze bp Rudolf Pierskała. W Gdańsku modlitwie na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy będzie przewodniczył ks. Krzysztof Niedałtowski.

Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że – jak powiedział bp Krzysztof Zadarko – „dziś Chrystus ma twarz uchodźcy”. Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom. Scenariusz warszawskiego nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

WIĘCEJ INFORMACJI:

KRAKÓW
bazylika Świętej Trójcy
ul. Stolarska 12
godz. 20.30
Błażej Strzelczyk, strzelczyk@tygodnik.com.pl
Piotr Żyłka, pz@deon.pl

————————————–
Szanowni Państwo,
z wielką radością informujemy, że podczas wczorajszego nabożeństwa w Krakowie udało się uzbierać aż
12.644 zł i 58 gr
i 600 koron czeskich, 70,02 euro oraz 50 forintów. J
Zebrana kwota zostanie przekazana do Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie.
Dziękujemy za hojność i prosimy o przekazanie informacji dalej.

Pozdrawiam
Monika Gałka
Miesięcznik ZNAK
www.miesiecznik.znak.com.pl

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

MercyJubilee

Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia

zbliża się wielkimi krokami.

Czas rozpocząć przygotowania.

bpRysBp Grzegorz Ryś i Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej serdecznie zaprasza liderów wspólnot ewangelizujących z terenu naszej Archidiecezji na spotkanie dot. Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Odbędzie sie ono 17 października br. (sobota) w Domu Duszpasterskim w Krakowie – Łagiewnikach (sala na I p.) od 10.00-13.00.
Prosimy o przybycie max. 2 przedstawicieli z każdego środowiska.

Prośba o modlitwę

Modlitwa
Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie Panu,

Zwracam się do Parafii, Wspólnot – także Zakonnych – Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych, do tych, którzy podejmują czuwania z okazji Zielonych Świąt, o modlitwę w intencji wszystkich, których Duch Święty posyła z Wieczernika, by głosić Chrystusa Zmartwychwstałego. Proszę zwłaszcza o modlitwę w intencji uczestników i organizatorów III Kongresu Nowej Ewangelizacji w Skrztuszu „Skarb w Roli” (28-31 maja) oraz Ewangelizacji Nowej Huty”JESTEM Z HUTY” (19- 20 czerwca).

Serdecznie proszę i błogosławię
bp Grzegorz Ryś

Ewangelizacja Nowej Huty

Potrzebujemy Waszej pomocy

W dniach 19-20 czerwca planujemy (jako Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji) poprowadzić spotkanie ewangelizacyjne, które będzie swoistym podsumowaniem różnych działań ewangelizacyjnych na terenie Krakowa – Nowej Huty na przestrzeni ostatniego roku. Będzie to (jakj wierzymy) też nowe otwarcie dla wielu środowisk i parafii Nowej Huty.
Czytaj dalej Ewangelizacja Nowej Huty

SKARB W ROLI – „Ewangelizacja w środowisku wiejskim”

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji


SKARB W ROLI – „Ewangelizacja w środowisku wiejskim”

Skrzatusz – Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska

Celem Kongresu jest: Doświadczenie potrzeb, potencjału i nowych możliwości ewangelizacji w środowiskach wiejskich.

Zadania postawione przez Kongres:

  • Podjęcie refleksji pastoralnej odnośnie specyfiki wyzwań związanych z ewangelizacją środowisk wiejskich,
  • Prezentacja narzędzi służących tej ewangelizacji,
  • Ukazanie podmiotów mogących podjąć dzieło ewangelizacji w środowiskach wiejskich.

Spotkanie kongresowe zaadresowane jest do wszystkich, którym leży na sercu ewangelizacja wsi.
Organizatorem Kongresu jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wraz z Fundacją Porta Fidei
Gospodarzem Kongresu jest Diecezja Koszalińsko-kołobrzeska ze swoim Pasterzem ks. bp Edwardem Dajczakiem


Więcej szczegółów


OSE – Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów

Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów

Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów (OSE) jest projektem ogólnokościelnym powstałym z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Podstawowym założeniem OSE jest formowanie do Nowej Ewangelizacji osób odpowiedzialnych za koordynowanie projektów ewangelizacyjnych na poziomie ogólnopolskim, diecezjalnym, parafialnym czy wspólnotowym.

Projekt ten ma za zadanie zapewnienie ciągłości rozwoju myśli i doświadczenia w przestrzeni ewangelizacji, jak i wzajemne ubogacanie poszczególnych programów ewangelizacyjnych realizowanych przez zróżnicowane grupy, ruchy i stowarzyszenia kościelne, tak, by potrafiły ze sobą współpracować i widziały swoją różnorodność jako wzajemnie uzupełniające się bogactwo Kościoła.

Świętowanie „En Christo”

Drodzy Bracia i Siostry, przyjaciele En Christo,

Po raz kolejny pragniemy Was gorąco zaprosić do Sanktuarium JPII na mszę świętą połączoną z głoszeniem i uwielbieniem, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w kościele dolnym.
Tym razem eucharystii oraz głoszeniu będzie przewodniczyć ks. bp Grzegorz Ryś.

MszeEnChristo

Dojazd samochodem oraz komunikacją:
http://janpawel2.pl/sanktuarium/smapa-dojazdu
Linie autobusowe dojeżdżające do Centrum:
135, 224, 504

„Nabierz Ducha” – Narodził się! połączona z czasem uwielbienia „Oczekujemy Twojego przyjścia w chwale”

15 grudnia (poniedziałek), o godz. 18.00 w Auli bł. Jakuba przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie, odbędzie się specjalna, adwentowa konferencja „Nabierz Ducha” – Narodził się! połączona z czasem uwielbienia „Oczekujemy Twojego przyjścia w chwale”. Czas adwentu domaga się, abyśmy, jako cały Kościół stanęli blisko siebie, w celebracji, że Zbawiciel przyszedł na świat i w oczekiwaniu, aż przyjdzie znowu. Stąd też zapraszamy. Stańmy razem w uwielbieniu, modlitwie i słowie wołając i wpatrując się wspólnie w Nadchodzącego.

Czytaj dalej „Nabierz Ducha” – Narodził się! połączona z czasem uwielbienia „Oczekujemy Twojego przyjścia w chwale”

Szpital Domowy

Przez cały miesiąc w kościele św. Wojciecha, przed Najświętszym Sakramentem, młodzi ludzie będą modlić się o czystość i moralną odnowę naszego miasta.

Inicjatywa ta, nawiązująca do działań ks. Piotra Skargi, będzie nosić nazwę „Szpital Domowy”. W centrum naszego miasta każdego wieczoru propagowana jest nieczystość, choćby przez nakłanianie przechodniów do skorzystania z ofert klubów nocnych. Młodzi i wszyscy zatroskani będą prosić Boga o uzdrowienie tej bolesnej sytuacji, ale także o czystość dla siebie i wszystkich mieszkańców.
Czytaj dalej Szpital Domowy