Przekaz wiary. Jak to zrobić w rodzinie i parafii?

Zapraszamy na rekolekcje dla  kapłanów, liderów wspólnot, zespołów parafialnych, ruchów i koordynatorów lokalnych. Szczególnie zapraszamy księży wraz z zespołami ewangelizacyjnymi (działającymi w parafiach lub wspólnotach / środowiskach wiary. Chcemy popatrzeć na wyzwania współczesnego duszpasterstwa rodzin, głównie pod kątem wrażliwości na młode pokolenie.
Zapraszamy 

Czytaj dalej Przekaz wiary. Jak to zrobić w rodzinie i parafii?

Skuteczna Ewangelizacja – Nadzieja dla Kościoła czy Kościół Nadziei?

Spotykamy się w gronie liderów i osób odpowiedzialnych, które realizują Wielki Nakaz Misyjny – czyli Skuteczną Ewangelizację. Skupimy się na połączeniu sił, wzajemnym wsparciu, wymianie, wspólnej modlitwie i słuchaniu tego, co Bóg mówi do Kościoła krakowskiego.

Konferencja ks. dr Wojciech Mleczko
Homilia ks. bp Robert Chrząszcz
Podziękowania i zakończenie Eucharystii
Czytaj dalej Skuteczna Ewangelizacja – Nadzieja dla Kościoła czy Kościół Nadziei?

JESTEM! 2023

Wspaniała wiadomość dla wszystkich mieszkańców, turystów oraz członków wspólnot Archidiecezji Krakowskiej. W Wigilię Bożego Ciała, 7 czerwca 2023, na Krakowskim Rynku odbędzie się uwielbienie prowadzone przez Marcina Zielińskiego – lidera wspólnoty „Głos Pana” i świeckiego ewangelizatora oraz Michała Króla wraz z zespołem muzycznym. Podczas wieczoru będą się oni dzielić swoim świadectwem, opowiadając zgromadzonym na płycie Rynku w jaki sposób doświadczać bliskości Jezusa w dzisiejszych czasach. 

Uwielbienie rozpocznie się o godzinie 19:00 i zakończy procesją światła o 22:30. Uwielbienie, śpiew, modlitwa, świadectwa, konferencja prowadzona przez Marcina Zielińskiego, błogosławieństwo miasta, słowo Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz uroczyste wniesienie Słowa Bożego … przeplatać się będą przez cały środowy wieczór. 

Wydarzenie „Jestem!” wpisało się na stałe w tradycję wieczorów uwielbienia, które organizowane są w wielu miastach, aby podkreślić znaczenie Bożego Ciała. Tego typu inicjatywy od wielu lat funkcjonują m. in. w Rzeszowie, Warszawie, Opolu, Lublinie, czy Nowym Sączu.

?

Organizatorem wydarzenia jest nasz zespół Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy Was, wasze grupy, wspólnoty, organizacje na ten cudowny czas z Jezusem Chrystusem i Słowem Bożym. Prosimy o udostępnienie tej informacji w waszych środowiskach, wśród znajomych, przyjaciół …

Zapraszamy …

W imieniu Zespołu Sekretariatu

Dariusz Wojdan

„Obudź swoją parafię” – zaproszenie na rekolekcje w Zembrzycach 13-15.04.2023

W imieniu Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej z radością przesyłamy Wam zaproszenie na rekolekcje warsztatowe pt: „Obudź swoją parafię – nawrócenie duszpasterskie w służbie ewangelizacji„, które odbędą się w Zembrzycach w dniach 13-15.04.2023.

Czytaj dalej „Obudź swoją parafię” – zaproszenie na rekolekcje w Zembrzycach 13-15.04.2023

„Skuteczna ewangelizacja” – spotkanie odpowiedzialnych za wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie Archidiecezji Krakowskiej.

Jezus wyraźnie wskazał drogę rozwoju i wzrostu Kościoła. Idąc za Jego Słowem spotkamy się w gronie liderów, którzy na co dzień animują wspólnoty Kościoła Archidiecezji Krakowskiej. Ufając Słowom Jezusa chcemy widzieć jak „świat Go poznaje” dzięki temu, że wspólnoty Kościoła realizują Wielki Nakaz Misyjny i robią to właśnie tak, jak Jezus zaplanował. Skupimy się na połączeniu sił, komunikacji, wspólnej modlitwie i słuchaniu tego, co Bóg mówi do Kościoła krakowskiego. 

Dlaczego warto przyjść?

 • Poznasz liderów wspólnot i zintegrujesz się w gronie osób oddanych ewangelizacji
 • Zaprezentujesz swoją wspólnotę i jeśli masz  – jej potrzeby
 • Spędzisz czas na modlitwie o wzrost Kościoła i ducha do ewangelizacji
 • Odpoczniesz! (harmonogram zawiera dużo przerw, szczególnie dla miłośników kawy 🙂
Czytaj dalej „Skuteczna ewangelizacja” – spotkanie odpowiedzialnych za wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie Archidiecezji Krakowskiej.

Międzynarodowe czuwanie modlitewne CHARIS

Podczas Pięćdziesiątnicy 2019 papież Franciszek uruchomił nową wyjątkową służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej: CHARIS.Dzisiaj, rok później, jesteśmy w okresie bezprecedensowego globalnego kryzysu z powodu wirusa, który ograniczył znaczną część światowej populacji do swoich domów, który zniszczył gospodarkę wielu krajów, zamknął kościoły, miał okropne konsekwencje dla biednych i najbardziej pozbawionych środków do życia, które uniemożliwiają nam fizyczne spotkanie w celu wspólnej modlitwy.


Ale ten wirus nie przeszkadza nam w modlitwie! Przeciwnie, wywołało wiele inicjatyw modlitewnych, w tym modlitw ekumenicznych, na całym świecie.

Z okazji Pięćdziesiątnicy 2020 CHARIS proponuje kontynuowanie tego ruchu modlitwy, aby prosić Pana o tę nową Pięćdziesiątnicę, to nowe wylanie Ducha Świętego w Kościół i świat, za który modli się nasz Papież.
W tym celu proponujemy chrześcijanom z całego świata wspólnie się modlić:
Bez względu na twój kraj
Bez względu na twój język
Bez względu na strefę czasową
Czymkolwiek jest twój kościół lub wspólnota kościelna

Dołącz do nas na Wigilię Zesłania Ducha Świętego 30 maja o godzinie 22.00 (czasu polskiego (UTC+1), aby wspólnie błagać Ducha Świętego i poprosić o nową Pięćdziesiątnicę na całym świecie.

Polska transmisja
Angielska transmisja
Słowo wstępne
Intronizacja Słowa
Przesłanie Papieża Franciszka
Sekwencja do Ducha Świętego
Afrykańska pieśń na koniec
Forum ruchów, wspólnot i stowarzyszeń

Zapraszamy na Forum Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Archidiecezji Krakowskiej
Celem spotkania jest wzmocnienie wymiaru ewangelizacyjnego wszystkich ruchów Archidiecezji. Chcemy wzmocnić naszą świadomość, że każdy jest wezwany do głoszenia Ewangelii w swoim środowisku.
Spotkanie będzie podzielone na 3 części:
 • umocnienie Słowem (konferencja 1),
 • rozeznanie (konferencja 2: rozeznanie środowiska do którego jesteśmy posłani)
 • posłanie (modlitwa)
Czytaj dalej Forum ruchów, wspólnot i stowarzyszeń

Triduum modlitewne

MODLITEWNE TRIDUUM
przed BOŻYM CIAŁEM

Z upoważnienia Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zapraszam serdecznie do udziału w całodobowym MODLITEWNYM TRIDUUM przed Najświętszym Sakramentem o duchową odnowę Krakowa, jako przygotowanie do UROCZYSTOŚCI BOŻEG0 CIAŁA.

Modlitwa będzie się trwać w koście]e św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niedzieli,16 czerwca (od Mszy o godz. 21.37) do środy, 19 czerwca 2019 r. do godz.15.00.

Czytaj dalej Triduum modlitewne

„Modlitewne Jerycho”

„Modlitewne Jerycho” rozpocznie Drugi Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.  Całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem odbędzie się w dniach od 11 do 17 listopada 2018.
Jesienne „Jerycho” odbędzie się w kościele św. Barbary, u Ojców Jezuitów przy Placu Mariackim. Będziemy modlić się o „miłość, która nie pozostaje głucha na wołanie ubogiego, lecz kocha czynem i prawdą. Za biednych, cierpiących i ubogich Archidiecezji Krakowskiej.” Czytaj dalej „Modlitewne Jerycho”

ŚDU – wolontariat

Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał 

Motto II ŚDU (Ps 34, 7)

W odpowiedzi na inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, Archidiecezja Krakowska organizuje po raz drugi Światowy Dzień Ubogich. Wydarzenia towarzyszące ubiegłorocznemu Świętu Ubogich  cieszyły  się  dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa, wiele osób uzyskało realną pomoc i wiele zaangażowało się na stałe w wolontariat.

Czytaj dalej ŚDU – wolontariat

Forum Wspólnot, Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Krakowskiej

Jeden Duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących.

Serdecznie zapraszamy wszystkie wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia działające w Archidiecezji Krakowskiej na Forum Ruchów Archidiecezji Krakowskiej.

Miejsce: Sala Domu Duszpasterskiego (2 piętro) przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
Data: 20 października 2018
Z uwagi na dużą pulę dostępnych jeszcze miejsc – środowiska mogą zgłaszać uczestnictwo większej ilości osób aż do zamknięcia list.

Czytaj dalej Forum Wspólnot, Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Krakowskiej

„Gaudete et Exsultate” – rekolekcje dla kapłanów i ich świeckich współpracowników

UWAGA!

Rekolekcje planowane na 10-13 października nie odbędą się.
O nowym terminie powiadomimy wkrótce.

„Cieszcie się i radujcie” (Mt 5, 12) mówi Jezus ludziom, którzy są prześladowani lub poniżani ze względu na Jego sprawę. Pan chce o nas wszystkiego, a to co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni. Tymi słowami rozpoczyna swoja Adhortację Apostolską – O powołaniu do Świętości w Świecie Współczesnym, Ojciec Święty Franciszek. Jak mówić dzisiaj o świętości? Jak do niej wychowywać? Jak samemu przeżywać swoje powołanie do świętości? Papież Franciszek w swojej Adhortacji pragnie mówić o powołaniu do  świętości próbując ująć je w aktualnym kontekście, z jego zagrożeniami, wyzwaniami i możliwościami.

Czytaj dalej „Gaudete et Exsultate” – rekolekcje dla kapłanów i ich świeckich współpracowników

Jezus na lodowisku

Hasło tegorocznego spotkania brzmi następująco:
„Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a JA was pokrzepię”.
Wydarzenie będzie mieć miejsce 16 czerwca 2018 roku na Hali Lodowej w Nowym Targu.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się w tym roku O. Adam Czuczel oraz O. Paweł Slubik – Paulini oraz Siostra Zacheusza ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Czytaj dalej Jezus na lodowisku

Modlitewne JERYCHO

Kochani,
z upoważnienia Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zapraszam Was serdecznie do udziału w Jerychu, które poprzedzać będzie wielkie Uwielbienie na Rynku Głównym 30 maja od 19.00-22.00 oraz Uroczystość Bożego  Ciała. Tegoroczne Jerycho będziemy przeżywać modląc się o odnowę duchową rodzin. Czytaj dalej Modlitewne JERYCHO

Pożegnanie abpa Grzegorza Rysia

Arcybiskup Grzegorz Ryś opuszcza Kraków aby rozpocząć swoją duszpasterską misję na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy wszystkich na pożegnalną Mszę Świętą arcybiskupa Grzegorza Rysia, która już we wtorek 24 października odbędzie się w Kościele Mariackim  w Krakowie
Godzina 18:30

Będzie to idealna okazja do tego, aby podziękować temu wspaniałemu duchownemu za jego pogodę ducha, życzliwość i dobre słowo, ludzką mądrość oraz wieloletnią pracę na rzecz naszej mariackiej parafii, Krakowa oraz całej Archidiecezji Krakowskiej.

Arcybiskup Grzegorz Ryś oficjalnie przejmie Archidiecezję Łódzką 4 listopada tego roku.

Modlitewne Jerycho

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Papież Franciszek ustanowił dzień 19 listopada Międzynarodowym Dniem Ubogiego. Ten dzień wchodzi na stałe do kalendarza Kościoła Katolickiego. W Krakowie obchody będą miały miejsce w dniach od 12-19 listopada br.

Całe wydarzenie poparte będzie modlitwa „Jerycha”, oraz posługą modlitwy wstawienniczej w „Namiocie Spotkania” na Małym Rynku. „Jerycho” będzie miało miejsce w kościele św. Barbary przy Placu Mariackim.

 • Rozpocznie się 12 listopada br. Mszą św. o godz. 20.00.
 • Zakończymy również Mszą św. 18.11.br. o godz. 20.00

W imieniu Archidiecezji Krakowskiej, organizatora Światowego Dnia Ubogiego, zwracamy się z uprzejmą prośbą  do Wspólnot, Ruchów, Stowarzyszeń, Wspólnot Klasztornych, Parafii, Kleryków Seminariów Duchownych, o włączenie się w modlitwę „Jerycha”.  Będzie to już szósta edycja w Krakowie. Będziemy modlić się za nasze Miasto Kraków. Za wszystkie ludzkie biedy.

Prosimy o zgłaszanie swojego udziału do modlitwy jw., także do posługi modlitwą wstawienniczą w „Namiocie Spotkania”.

Informacje i zapisy: Krystyna Sobczyk,
tel. 509 548 769; e-meil: krysia.szalom@wp.pl

Z miłością
Ks. Mariusz Susek
w imieniu Sekretariatu do spraw Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Światowy Dzień Ubogiego – potrzebne wsparcie…

Wielkimi krokami zbliża się I Światowy Dzień Ubogiego ustanowiony przez Papieża Franciszka.

Orędzie Ojca Świętego na 1 Światowy Dzień Ubogiego

List do Proboszczów i Rektorów

Bieżące sprawy i potrzeby…

12-19 listopada 2017

Papież Franciszek przypomina w Orędziu na I ŚDU słowa św. Jana: „Nie miłujmy słowem, ale czynem” (1 J 3,18). Zgodnie z tą papieską sugestią na 1. ŚDU proponujemy potrzebującym, wolontariuszom, krakowianom, wszystkim diecezjanom i ludziom dobrej woli szereg wydarzeń:

Propozycje ogólne: Czytaj dalej Światowy Dzień Ubogiego – potrzebne wsparcie…

Słowo bp. Grzegorza Rysia na pogrzeb ks. Petera Hockena

Drogi Księże Piotrze,

Nie boję się nazwać Cię “błogosławionym”. Robię to w posłuszeństwie Słowu, które mówi: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9).

Byłeś dla nas TYM Błogosławieństwem – dla nas w Polsce, dla nas wszystkich zaangażowanych w dzieło nowej ewangelizacji. Byłeś – i nadal jesteś – błogosławieństwem – przez Twoją pełną pokoju obecność, przejrzystość nauczania, kierownictwo duchowe, modlitwę, pomocne zaangażowanie i … uśmiech.

Byłeś obecny na wszystkich polach dialogu: pomiędzy Chrześcijanami, pomiędzy Chrześcijanami i Żydami, pomiędzy Ludźmi Boga i współczesnym światem. Przez Twoją osobę i czyny wypełniłeś definicję Kościoła rozeznaną i podaną przez Sobór Watykański II: Ecclesia sit in Christo signum et instrumentum intimae cum Deo unionis totiusque humani generis unitatis (Kościół jest w Chrystusie znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia człowieka z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego).

Dziękujemy Ci tak, jak możemy.
I chcemy powiedzieć: wciąż jesteś nam potrzebny – teraz (kiedy nas opuściłeś) nawet bardziej!

Prosimy, pomagaj nam.
Módl się za nas.
My modlimy się za Ciebie.

 

bp Grzegorz Ryś

Przewodniczący Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej

Kraków: Jak Chleb

 

Kochani!

Serdecznie zapraszam na Wieczór Uwielbienia „Jak Chleb – Moc Modlitwy” (przed Bożym Ciałem, 25 maja, na Rynku Głównym).

Nie tylko zapraszam, ale i proszę o pomoc w rozreklamowaniu tego wydarzenia. Młodzi (i Starsi) szukają obecności Jezusa – co widzieliśmy niedawno na Tauron Arena Kraków. Pomóżmy im Go spotkać.

+grzegorz

(bp Grzegorz Ryś)
Sekretariat Nowej Ewangelizacji Czytaj dalej Kraków: Jak Chleb

Posynodalna adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka Amoris laetitia – o miłości w rodzinie

 

16_05_12_Amoris Laetitia1

Klub Inteligencji Katolickiej
zaprasza:
Posynodalna adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka Amoris laetitia – o miłości w rodzinie
Do lektury najnowszego papieskiego dokumentu, skierowanego m. in. „do wszystkich wiernych świeckich”, a którego tematyka dotyczy każdego, wprowadzi nas

dr hab. Andrzej Porębski
socjolog, prodziekan ds. finansowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ojciec dziewięciorga dzieci, od 40 lat związany z Drogą Neokatechumenalną, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej
czwartek,, 112 majja 20116,, godz.. 118..00
KIK, ul. Sienna 5, parter
SPOTKANIE OTWARTE

16_05_12_Amoris Laetitia1

Misja: Miłosierdzie

MisjaMilosierdzie

W ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jubileuszu Miłosierdzia dla Ewangelizatorów “Misja: Miłosierdzie”, który odbędzie się w dniach 22-23.04.2016 r. w Opactwie Cystersów w Krakowie-Mogile.

Przez dwa dni chcemy wspólnie stawać w zamyśleniu nad Doświadczeniem Miłosierdzia i Posługą Miłosierdzia. Będzie to czas wspólnej modlitwy, słuchania Słowa Bożego i uczenia się na doświadczeniach innych. Głównymi mówcami “Misji: Miłosierdzie” będą bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Sandy Millar, emerytowany biskup Londynu i twórca Alpha.

Organizatorem wydarzenia jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji KEP przy współpracy z Alpha Polska.

Aby wziąć udział w “Misja: Miłosierdzie” należy zgłosić swoja obecność przez formularz bit.ly/MisjaMilosierdzie.
Czytaj dalej Misja: Miłosierdzie

Jubileusz Bezdomnych

Jubileusz Bezdomnych – modlimy się z Bezdomnymi i za Bezdomnych

Jubileusz-bezdomnych2

WTOREK 29 marca godz. 14.00 w ŁAGIEWNIKACH

14.00 – słowo Biskupa Grzegorza Rysia
przejście przez Bramę Miłosierdzia
15.00 Nowenna i Koronka do Bożego Miłosierdzia
EUCHARYSTIA (homilia bp Grzegorz)
poczęstunek Bezdomnych

1050 rocznica chrztu Polski

stadion2016http://stadion2016.pl/

W czasie tego wyjątkowego jubileuszu SPOTKAJMY SIĘ na INEA Stadion w Poznaniu, 16 kwietnia 2016 roku, aby Bogu dziękować, razem cieszyć się i świętować, wspólnie prosić o błogosławieństwo na przyszłość.
Chcemy poprzez uwielbienie Boga, wspólną modlitwę, zasłuchanie w Słowo Boże, świadectwa i bycie razem, napełnić się Bożym Duchem, aby promieniować miłością i nadzieją oraz zanieść Dobrą Nowinę tym, którzy jeszcze jej nie odkryli. We wspólnym świętowaniu ożywiać ma nas myśl: GDZIE CHRZEST, TAM NADZIEJA.
Wśród osób przygotowujących to wyjątkowe, historyczne wydarzenie – Nabożeństwo Uwielbienia i Eucharystię , są między innymi ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, ks. bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie, ks. bp Damian Bryl

Dziesiąta Nowohucka Droga Krzyżowa

10 NOWOHUCKA DROGA KRZYZOWA (1)10. Jubileuszowa Nowohucka Droga Krzyżowa

Księża pallotyni i ojcowie cystersi wraz ze świeckimi organizatorami ze swoich parafii zapraszają na 10. Jubileuszową Nowohucką Drogę Krzyżową w Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie!
Kiedy 10 lat temu z księdzem Marcinem Gontarzem, pallotynem, organizowaliśmy pierwszą Drogę Krzyżową, nikt z nas nie sądził, że to nabożeństwo wpisze się tak bardzo w tradycje nowohuckie. W ciągu ostatnich lat na Nowohuckich Drogach Krzyżowych gromadziliśmy na wspólnej modlitwie ludzi z Nowej Huty, Krakowa i okolic. Jesteśmy dumni, że co roku w nabożeństwie bierze udział kilka tysięcy osób.

Dzieło Nowohuckich Dróg Krzyżowych realizuje słowa Ojca Świętego, Jana Pawła II, który właśnie tutaj, w Nowej Hucie, pierwszy raz użył określenia „Nowa Ewangelizacja”. Chcemy, żeby to modlitewne spotkanie nie tylko gromadziło stałych bywalców, ale także stawało się naszym świadectwem wiary – kiedy z zapalonymi świecami przemierzamy ulice naszej dzielnicy, przeżywając cierpienie Chrystusa.

W tym roku Nowohucka Droga Krzyżowa obchodzi swój jubileusz – już 10. raz będziemy razem nieść Krzyż Mogilski. Ponadto tegoroczne nabożeństwo wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego – Roku Miłosierdzia, chcemy więc także modlić się za zbliżające się Światowe Dni Młodzieży.

To znamienne, że corocznie naszą Drogę kończymy w Opactwie w Mogile. W tym roku dodatkowo przejdziemy tam przez Bramę Miłosierdzia, bowiem Bazylika mogilska jest Kościołem Jubileuszowym. Całej Drodze Krzyżowej będzie przewodniczył ks. biskup.

Serdecznie zapraszamy wszystkich nowohucian, krakowian i ludzi dobrej woli i mocnej wiary na to wyjątkowe nabożeństwo! Niech cała Nowa Huta zobaczy nasz świetlny korowód, symbol wiary i Boga – w mieście, w którym Boga miało nie być wcale.

10. Nowohucka Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Nowej Huty w Niedzielę Palmową 20 marca. Początek o godzinie 19.15 przy kościele księży pallotynów na ul. Bulwarowej, zakończenie – ok. godziny 21.45 w Mogile.

Zapraszamy!

24H dla Pana

24H
Pobierz obrazki

bp Grzegorz Ryś

Inicjatywa Papieża Franciszka „24 godziny dla Pana” nie jest prostym wezwaniem do „zorganizowania” w Kościołach Wielkopostnej Spowiedzi. Nie jest też jedynie (niewątpliwie konieczną) promocją wspólnotowej celebracji Sakramentu Pokuty i Pojednania.

 

Ona jest powracającym po raz kolejny zaproszeniem, by odkryć, KIM JEST BÓG „bogaty w miłosierdzie”, nie męczący się wybaczaniem – jakie są Jego „priorytety” – co w Bogu jest źródłem największej RADOŚCI!

Właśnie dlatego Papież zaprasza nas do 24-godzinnej celebracji Sakramentu Pokuty nie kiedykolwiek, ani nawet nie kiedykolwiek w Wielkim Poście, lecz w Wigilię IV Niedzieli Postu – Niedzieli LAETARE!

W ten sposób odkrywamy również najwłaściwsze przesłanie i sens owej „różowej” niedzieli w długim okresie „fioletowego” okresu. Nie chodzi przecież o to, by na moment nieco „poluzować śrubę” 7-tygodniowego umartwienia, i zaczerpnąć „innego”, jakby pogodniejszego powietrza w jego połowie.

 

Chodzi o to, by ucieszyć się radością Nieba – by wziąć udział w radości samego Boga – by ucieszyć się z ucieszonym Panem!
By się zachwycić zbawczym wydarzeniem Sakramentu Pokuty
i Pojednania, przeżywanym przez nas wspólnie
– w Świętym Kościele grzeszników.

 

 

 

24H-dlaPana

DO WSPÓLNOT, RUCHÓW, DUSZPASTERSTW, GRUP, STOWARZYSZEŃ ETC.

jałmużna-dla-młodych

Kraków, 24 lutego 2016 r.

 Woda gasi płonący ogień,
a jałmużna gładzi grzechy
Syr 3,30

 

 

 

 

Do Wspólnot, Ruchów, Duszpasterstw, Grup, Stowarzyszeń etc.

Kochani!

Chcę Was zaprosić do współtworzenia ważnego ewangelizacyjnego wydarzenia jakim ma być Jubileusz Młodych na Tauron Arenie Kraków. Chcemy zabrać młodych z Krakowa i okolic 15 III (gimnazjalistów) i 16 III (starszych) , by pomóc im zobaczyć i doświadczyć MIŁOSIERDZIA OJCA. Sądzę, że udało nam się znaleźć dobrą formułę, na tyle atrakcyjna, że pomoże młodym zrobić pierwszy krok – w ramiona Tego, który czeka, by każdego do siebie przygarnąć – by, może pierwszy raz w życiu, mogli doświadczyć miłości miłosiernej. Reszta jest łaską.

Więc proszę, módlcie się o tę łaskę dla młodych i dla nas, którzy chcemy na nią ich otworzyć. Proszę Was także o post i jałmużnę – tzn. w miarę możliwości hojne wsparcie tego WYDARZENIA, np. w formie jednorazowej kolekty w Waszej Wspólnocie, co pomoże zadbać o wszystkie szczegóły po naszej, „ludzkiej” stronie.

 

bp Grzegorz Ryś

Więcej informacji o jubileuszu młodych:
http://mlodziimilosierdzie.pl/

Konto:

18 1030 1188 0000 0000 0969 3201 (CITI BANK HANDLOWY O/KRAKÓW)
Archidiecezja  Krakowska, ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków
Tytuł wpłaty: Darowizna na cele Nowej Ewangelizacji Jubileusz młodych

 

Jubileusz Ekumeniczny – 24 stycznia 2016

PLAKAT J

Nie możemy żyć spokojnie, bo Kościół jest podzielony!

Po raz kolejny chrześcijanie różnych denominacji spotkają się, by wołać o jedność w Bożej rodzinie. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie się już 17 stycznia, a zakończy go uroczyste nabożeństwo 24 stycznia o godzinie 15:00 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Wydarzenie jest wpisane w kalendarz obchodów Jubileuszu Miłosierdzia.

Podczas uroczystego zakończenia modlitw o jedność Ciała Chrystusa chcemy ogłaszać wielkie dzieła naszego Boga. Chcemy razem z braćmi z innych wspólnot chrześcijańskich wołać o przebaczenie grzechów podziału między nami i prosić Ducha Świętego, aby rozpalił w nas braterską, pełną akceptacji miłość – mówi Karol Sobczyk, rzecznik prasowy Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. Właśnie pod Pawłowym hasłem: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” będzie przebiegać cały Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

24 stycznia o godzinie 15:00 w Centrum Jana Pawła II każdy będzie miał okazję, aby realizować marzenie samego Jezusa, który podczas ostatniej wieczerzy wołał do Ojca za nami: „aby byli jedno”. W tym dniu chcemy stawać się jedno. Biskupi, liderzy, pastorzy, księża różnych kościołów i wspólnot – staniemy wszyscy razem jako bracia w Chrystusie. Uroczystościom przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, obecni będą również biskup Grzegorz Ryś, ks. Roman Pracki, ks. dr Peter Hocken i inni.

Małżeństwa mieszane są największą szkołą jedności Kościoła – mówił w Polsce Benedykt XVI. Dlatego zrodził się pomysł, aby dotrzeć do wszystkich takich małżeństw w Krakowie. Zależy nam, aby właśnie te rodziny mogły się spotkać. – mówi biskup Grzegorz Ryś. Dlatego podczas uroczystości odbędzie się specjalna modlitwa za małżeństwa mieszane, a chrześcijanie różnych denominacji będą je błogosławić.

Wierzymy, że w Krakowie jest więcej serc, które niosą pragnienie jedności chrześcijan niż tylko Polska Rada Ekumeniczna czy Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu. Nadszedł czas, aby to, co Duch Święty czyni na poziomie hierarchicznym i to, co wzbudza oddolnie spotkało się razem, abyśmy wspólnie mogli wielbić Boga. A będzie ku temu okazja – w pieśniach uwielbienia poprowadzi nas zespół niemaGotu, Kuby Blycharza, autora hymnu na Światowe Dni Młodzieży.

– Namawiam, żeby na tym wydarzeniu pojawili się wszyscy,  którzy nie mogą żyć spokojnie, dlatego że Kościół jest podzielony! – zaprasza biskup Grzegorz Ryś.

 

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
24 stycznia 2016, godz. 15:00
Sanktuarium św. Jana Pawła II
ul. Totus Tuus 32, Kraków

 

 

 

TE2016

DzJud_2016   DzIsl2016

 

 

Papież Franciszek ogłosił Jubileusz Miłosierdzia w 50-lecie zakończenia Soboru Watykańskiego II. Dlatego coroczne nabożeństwo na zakończenie Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, będzie miało wyjątkowy charakter (Sobór był wielkim „rabanem” na ekumenicznej niwie!)

 • gośćmi specjalnymi spotkania będą małżeństwa mieszane wyznaniowo, bo to „laboratoria jedności” (papież Benedykt XVI). Od nich chcemy się uczyć życia w jedności mimo różnic;
 • jako chrześcijanie różnych wyznań wspólnie, jednym głosem,  błagamy Boga o miłosierdzie za grzechy przeciw jedności i o łaskę pojednania;
 • razem odczytujemy deklarację głównych Kościołów w Polsce o wzajemnym uznaniu chrztu i odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne (rocznica 1050-lecia chrztu Polski – chrzest „wydarzył się” przed Wielką Schizmą Wschodnią i Reformacją);
 • wspólnie zbieramy jałmużnę dla Kościoła prześladowanego.

Doświadczywszy Bożego miłosierdzia, pragniemy zanieść je światu.

Dziedziniec Dialogu

DziedziniecDialoguU progu nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia
przedstawiciele trzech religii monoteistycznych (rabin – biskup – imam)
głoszą Orędzie Boga miłosiernego. Razem.
Zgodnie z intuicją papieża Franciszka:

„Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam ono wejść w relacje z Judaizmem i z Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga.”
bulla „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia)

Collegium Novum, 3 XII, czwartek, godz. 18

 

DziedziniecDialogu-zaproszenie

O dziedzińcu Dialogu – Franciszkańska 3.pl

Ewangelizacja Nowej Huty

Potrzebujemy Waszej pomocy

W dniach 19-20 czerwca planujemy (jako Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji) poprowadzić spotkanie ewangelizacyjne, które będzie swoistym podsumowaniem różnych działań ewangelizacyjnych na terenie Krakowa – Nowej Huty na przestrzeni ostatniego roku. Będzie to (jakj wierzymy) też nowe otwarcie dla wielu środowisk i parafii Nowej Huty.
Czytaj dalej Ewangelizacja Nowej Huty

SKARB W ROLI – „Ewangelizacja w środowisku wiejskim”

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji


SKARB W ROLI – „Ewangelizacja w środowisku wiejskim”

Skrzatusz – Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska

Celem Kongresu jest: Doświadczenie potrzeb, potencjału i nowych możliwości ewangelizacji w środowiskach wiejskich.

Zadania postawione przez Kongres:

 • Podjęcie refleksji pastoralnej odnośnie specyfiki wyzwań związanych z ewangelizacją środowisk wiejskich,
 • Prezentacja narzędzi służących tej ewangelizacji,
 • Ukazanie podmiotów mogących podjąć dzieło ewangelizacji w środowiskach wiejskich.

Spotkanie kongresowe zaadresowane jest do wszystkich, którym leży na sercu ewangelizacja wsi.
Organizatorem Kongresu jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wraz z Fundacją Porta Fidei
Gospodarzem Kongresu jest Diecezja Koszalińsko-kołobrzeska ze swoim Pasterzem ks. bp Edwardem Dajczakiem


Więcej szczegółów


OSE – Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów

Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów

Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów (OSE) jest projektem ogólnokościelnym powstałym z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Podstawowym założeniem OSE jest formowanie do Nowej Ewangelizacji osób odpowiedzialnych za koordynowanie projektów ewangelizacyjnych na poziomie ogólnopolskim, diecezjalnym, parafialnym czy wspólnotowym.

Projekt ten ma za zadanie zapewnienie ciągłości rozwoju myśli i doświadczenia w przestrzeni ewangelizacji, jak i wzajemne ubogacanie poszczególnych programów ewangelizacyjnych realizowanych przez zróżnicowane grupy, ruchy i stowarzyszenia kościelne, tak, by potrafiły ze sobą współpracować i widziały swoją różnorodność jako wzajemnie uzupełniające się bogactwo Kościoła.

Świętowanie „En Christo”

Drodzy Bracia i Siostry, przyjaciele En Christo,

Po raz kolejny pragniemy Was gorąco zaprosić do Sanktuarium JPII na mszę świętą połączoną z głoszeniem i uwielbieniem, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w kościele dolnym.
Tym razem eucharystii oraz głoszeniu będzie przewodniczyć ks. bp Grzegorz Ryś.

MszeEnChristo

Dojazd samochodem oraz komunikacją:
http://janpawel2.pl/sanktuarium/smapa-dojazdu
Linie autobusowe dojeżdżające do Centrum:
135, 224, 504

„Nabierz Ducha” – Narodził się! połączona z czasem uwielbienia „Oczekujemy Twojego przyjścia w chwale”

15 grudnia (poniedziałek), o godz. 18.00 w Auli bł. Jakuba przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie, odbędzie się specjalna, adwentowa konferencja „Nabierz Ducha” – Narodził się! połączona z czasem uwielbienia „Oczekujemy Twojego przyjścia w chwale”. Czas adwentu domaga się, abyśmy, jako cały Kościół stanęli blisko siebie, w celebracji, że Zbawiciel przyszedł na świat i w oczekiwaniu, aż przyjdzie znowu. Stąd też zapraszamy. Stańmy razem w uwielbieniu, modlitwie i słowie wołając i wpatrując się wspólnie w Nadchodzącego.

Czytaj dalej „Nabierz Ducha” – Narodził się! połączona z czasem uwielbienia „Oczekujemy Twojego przyjścia w chwale”

Szpital Domowy

Przez cały miesiąc w kościele św. Wojciecha, przed Najświętszym Sakramentem, młodzi ludzie będą modlić się o czystość i moralną odnowę naszego miasta.

Inicjatywa ta, nawiązująca do działań ks. Piotra Skargi, będzie nosić nazwę „Szpital Domowy”. W centrum naszego miasta każdego wieczoru propagowana jest nieczystość, choćby przez nakłanianie przechodniów do skorzystania z ofert klubów nocnych. Młodzi i wszyscy zatroskani będą prosić Boga o uzdrowienie tej bolesnej sytuacji, ale także o czystość dla siebie i wszystkich mieszkańców.
Czytaj dalej Szpital Domowy